European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Lato 2023: ciepło, cieplej, gorąco

Niemal każdy kolejny dzień przynosi rekordowe temperatury.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Jak ogłosiło Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, tegoroczny czerwiec był najgorętszym miesiącem w historii świata. Następnie przyszedł lipiec, który przyniósł kolejne rekordowe upały. Zdaniem zespołu unijnego serwisu klimatyczno-pogodowego Copernicus, lipiec 2023 roku był najgorętszym lipcem i najgorętszym miesiącem w historii. „O ile nagle nie zaskoczy nas nowa epoka lodowcowa, możemy być w zasadzie pewni, że padnie kolejny rekord najcieplejszego lipca a zarazem najcieplejszego miesiąca w historii”, przewidywał Carlo Buontempo, dyrektor programu Copernicus, którego wypowiedź została zacytowana w informacji prasowej przytoczonej przez serwis Associated Press. Zdaniem naukowców rok 2023 zostanie zapamiętany jako najgorętszy rok na świecie.

Witamy w nowej rzeczywistości

Większość ciepła zmagazynowanego w pobliżu powierzchni naszej planety znajduje się w oceanach, nie w atmosferze. Wraz ze wzrostem globalnej temperatury powierzchni mórz i oceanów rośnie również temperatura powietrza. „Wysokie temperatury na całym świecie nie powinny nas w ogóle dziwić”, twierdzi profesor Richard Betts, klimatolog z Uniwersytetu w Exeter w Zjednoczonym Królestwie, którego wypowiedź zacytował portal BBC. „Wszystkie te zdarzenia przypominają nam o rzeczach, które wiemy już od dawna – z każdym kolejnym rokiem będziemy świadkami coraz bardziej ekstremalnych zjawisk, dopóki nie przestaniemy zwiększać ilości gazów cieplarnianych w atmosferze”. Jak dodała Friederike Otto, klimatolożka z Grantham Institute of Climate Change w londyńskim Imperial College: „Fale upałów stają się nie tylko coraz częstsze, ale także niosą ze sobą coraz wyższe temperatury i trwają dłużej, niż gdyby nie było globalnego ocieplenia”.

Ponure przypomnienie

Friederike Otto jest główną autorką opublikowanego niedawno sprawozdania na temat wpływu zmiany klimatu na lipcowe fale upałów w Europie Południowej, a także w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, północnym Meksyku i Chinach. Badaczka odkryła, że globalne ocieplenie nie tylko zwiększa liczbę fal upałów, ale także sprawia, że są one gorętsze. Jeśli chodzi o Europę, wyniki badań pokazują, że wystąpienie fal upałów na południu Europy byłoby w zasadzie niemożliwe, gdyby nie zmiana klimatu. „W dzisiejszym klimacie nie są one rzadkością", stwierdziła badaczka w wypowiedzi przytoczonej na łamach portalu Washington Post. „Zaskakuje mnie jednak to, że ludzie są aż tak zaskoczeni. Przecież dokładnie takie były nasze oczekiwania”. „Zmiana klimatu postępuje każdego dnia i jest przerażająca. Co więcej, to dopiero początek. Era globalnego ocieplenia dobiegła końca; nastała era globalnego wrzenia”, ostrzegł Sekretarz Generalny ONZ António Guterres podczas konferencji prasowej poświęconej klimatowi w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Słowa kluczowe

zmiana klimatu, temperatura, klimat, pogoda, gazy cieplarniane, atmosfera, globalne ocieplenie, fala upałów