European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A Material to Unlock Plastic-free Paper Packaging for Food

Article Category

Article available in the following languages:

Mleczna siła: białko mleczne rozkłada plastikowe odpady opakowaniowe

Wyobraźmy sobie świat, w którym plastikowe opakowania jednorazowe zastąpione są wyrobami z kazeiny – zwyczajnego białka mlecznego. Naukowcy skupieni wokół unijnego projektu wykorzystali ją do opracowania biodegradowalnych i rozpuszczalnych w wodzie opakowań żywności.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

W 2007 roku pewien nauczyciel i badacz z Saint Etienne we Francji podjął się stworzenia nowej generacji rozpuszczalnych w wodzie bioplastików. Jako sekretny składnik wykorzystał kazeinę, białko pochodzące z produkcji mleka. Kazeina, wykorzystywana od ponad 150 lat w różnych materiałach, została przekształcona w nowatorski granulat plastikowy w procesie wytłaczania. W 2014 r. wraz z przedsiębiorcą wynalazca założył firmę Lactips, koncentrującą się na zrównoważonych innowacjach.

Pierwszy certyfikowany naturalny polimer

U progu 10. rocznicy powstania firma Lactips pozostaje oddana ochronie przyrody i tworzy rozwiązania umożliwiające usuwanie odpadów z tworzyw sztucznych. „Nasz przełomowy produkt, CareTips®, jest pierwszym naturalnym polimerem opartym w 100% na składnikach pochodzenia biologicznego. Jest on w pełni biodegradowalny we wszystkich środowiskach i stanowi cenną alternatywę pozwalającą na ulepszenie obecnych rozwiązań z tworzyw sztucznych na wybranych rynkach o wysokiej wartości”, mówi Alexis von Tschammer, dyrektor generalny Lactips. Rozwiązanie CareTips® jest wysoce skuteczne w testach biodegradacji, gdyż rozpuszcza się i rozkłada zarówno w ciepłej, jak i zimnej wodzie, nie jest toksyczne i nie powoduje szkód dla środowiska. Materiał zdobył również świadectwa TÜV Austria w zakresie biodegradowalności w wodach słodkich i zgodności z OK compost HOME. Po 28-dniowym okresie testowym wskaźnik biodegradacji sięgnął około 80%. „Dzięki zastosowaniu tego rozpuszczalnego w wodzie materiału powlekającego można wyeliminować odpady i mikrocząsteczki. Jako że CareTips® rozpuszcza się w wodzie, umożliwia płynną filtrację masy papierniczej bez lepkich pozostałości i mikrocząstek przy niespotykanym wskaźniku odzysku włókien papieru na poziomie 99,75%”, wyjaśnia von Tschammer.

Rewolucyjne rozwiązanie do opakowań żywności

Finansowany przez UE projekt ECOLACTIPACK miał na celu przekształcenie papierowych opakowań do żywności zgodnie z wizją Lactips. „Postawiliśmy sobie za cel stworzenie opakowań nadających się do recyklingu, biodegradowalnych i kompostowalnych, które będą spełniały normy w zakresie konserwacji żywności, a jednocześnie pozwolą zmniejszyć ilość odpadów plastikowych”, mówi von Tschammer. W tym celu firma Lactips opracowała unikalną technologię powlekania papieru materiałem pochodzenia biologicznego (CareTips®), poprawiającym jego właściwości barierowe i sprawiającym, że nadaje się on do kontaktu z żywnością, nawet jeśli pochodzi z recyklingu. To innowacyjne rozwiązanie odpowiada na zapotrzebowanie na zrównoważone opakowania do żywności na wynos i karmy dla zwierząt domowych, kapsułki z kawą i inne opakowania codziennego użytku, które są masowo używane i wyrzucane przez konsumentów. „Aby zaspokoić potrzeby w zakresie wszystkich rodzajów opakowań żywności, Lactips wdroży opracowany przez siebie materiał w opakowaniach barierowych i produktach o długim okresie przydatności do spożycia, w których warstwa Lactips będzie chroniona przed żywnością przez inną warstwę”, stwierdza von Tschammer. Przez długi czas, aby uczynić opakowania papierowe wodoodpornymi i szczelnymi, powszechnie stosowano tworzywa sztuczne. Problemem w ich przypadku jest jednak fakt, że utrudniają recykling i biodegradację włókien celulozowych. Plastic Free Paper™ firmy Lactips eliminuje stosowanie tworzyw sztucznych w opakowaniach papierowych, przyczyniając się w ten sposób do ochrony bioróżnorodności morskiej. Dzięki możliwości recyklingu i biodegradacji bez pozostawiania żadnych mikrocząstek w środowisku wodnym rozwiązanie Plastic Free Paper™ nie zanieczyszcza ani nie zaburza delikatnych ekosystemów. „Plastic Free Paper™ to pierwsze w pełni nadające się do recyklingu i kompostowania opakowanie papierowe bez plastiku i szkodliwych substancji. Ten innowacyjny produkt wykonany z włókien celulozowych pokrytych CareTips®, naturalnym polimerem na bazie kazeiny, jest pierwszą generacją termozgrzewalnego papieru opakowaniowego bez plastiku”, podkreśla von Tschammer. Co więcej, zapewnia on skuteczną barierę przed tłuszczem, tlenem, aromatami i olejami mineralnymi.

Przezwyciężanie wyzwań i wprowadzanie innowacji z myślą o przyszłości

Wdrożenie technologii powlekania w masowej produkcji opakowań żywności wymagało pokonania przeszkód dotyczących między innymi przyczepności i jednorodności powłoki, opłacalności całego procesu i rozpuszczalności w wodzie. Projekt ECOLACTIPACK pomógł Lactips w rozwiązaniu tych problemów. Do pozostałych wyzwań należy zrównoważenie kosztów z pożądaną wydajnością, wymaganiami dotyczącymi zastosowań końcowych i możliwością recyklingu, a także uzyskanie w 100% biologicznej powłoki, która nie będzie pogarszać obecnej wydajności produkcji istniejących rozwiązań. Działalność Lactips poświęcona jest rozwiązywaniu problemów środowiskowych związanych z mikrocząsteczkami i dostosowywaniu ich formuł do wymagań poszczególnych zastosowań i nowych uregulowań prawnych. Firma działa na rzecz wyeliminowania mikroplastiku do 2030 roku. „Postawiliśmy sobie za cel pokonanie największego wyzwania dotyczącego papierowych opakowań żywności – polega ono na umożliwieniu równie skutecznej konserwacji żywności co w przypadku stosowania wielowarstwowych opakowań z tworzyw sztucznych, a jednocześnie ułatwieniu ich recyklingu”, dodaje von Tschammer.

Słowa kluczowe

ECOLACTIPACK, Lactips, opakowania żywności, CareTips®, kazeina, odpady plastikowe, biodegradowalne, rozpuszczalne w wodzie, Plastic Free Paper™

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania