Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
ECO-FRIENDLY AND BREAKTHROUGH MITE TREATMENT FOR HONEY BEES

Article Category

Article available in the following languages:

Walka o przyszłość pszczół miodnych

Przyjazne dla środowiska rozwiązanie termiczne eliminuje zagrożenie dręczem pszczelim i rozprzestrzenianymi przez ten gatunek wirusami, jednocześnie zapewniając pszczołom bezpieczeństwo.

Pszczoły odgrywają kluczową rolę w zrównoważonym rolnictwie i wspierają bezpieczeństwo żywnościowe, różnorodność biologiczną i gospodarkę. Problemem jest fakt, że Ich liczba na całym świecie gwałtownie spada. W przypadku pszczół miodnych jednym z głównych winowajców tego stanu rzeczy jest dręcz pszczeli(odnośnik otworzy się w nowym oknie), mały czerwono-brązowy pasożyt zewnętrzny. Metody walki z inwazją dręcza pszczelego, takie jak trujące środki roztoczobójcze, okazały się być nieskuteczne, a często także szkodliwe dla samych pszczół. Zespół finansowanego ze środków UE projektu VATOREX(odnośnik otworzy się w nowym oknie) proponuje rozwiązanie opracowane przez szwajcarską firmę Vatorex AG – Vatorex Varroa – które do walki z tym problemem wykorzystuje różnice w tolerancji cieplnej pszczół i dręcza pszczelego. „W ramach projektu dążyliśmy do optymalizacji wszystkich komponentów rozwiązania, zapewniając funkcjonalność rozwiązania, łączność między każdą częścią systemu i pełną integrację, która pozwala na płynną i niezawodną komunikację między aplikacją Hive Manager a rozwiązaniem Vatorex Varroa”, wyjaśnia Pascal Brunner, koordynator projektu i dyrektor generalny spółki Vatorex. Celem projektu była takę optymalizacja procesu nagrzewania (parametrów i algorytmów) w celu wyeliminowania dręcza pszczelego przy jednoczesnej ochronie czerwiu pszczelego.

Jak działa rozwiązanie Vatorex Varroa?

Rozwiązanie wykorzystuje technologię termiczną(odnośnik otworzy się w nowym oknie) do nagrzewania podstawy plastrów w komorze wylęgowej ula do temperatury 42 stopni Celsjusza. Dręcz pszczeli zaczyna ginąć w temperaturach powyżej 39 stopni Celsjusza. Pszczołom temperatura ta jednak nie szkodzi, ponieważ są one w stanie przetrwać w temperaturach wynoszących nawet 45 stopni Celsjusza. „Jedną z kluczowych cech tego rozwiązania są termiczne plastry grzewcze. Każdy plaster w gnieździe ma wbudowaną cewkę termiczną, która nagrzewa czerw złożony w komórkach plastra – przypomina to ogrzewanie podłogowe, tyle że w plastrach pszczelich”, wyjaśnia Brunner. Spirale grzewcze utrzymują temperaturę 42 stopni Celsjusza przez trzy godziny i nagrzewają się w ten sposób co 16 dni dzięki algorytmowi, skutecznie eliminując dręcze pszczele i zapobiegając przy tym rozprzestrzenianiu się wirusów. Pszczelarze mogą również monitorować swoje ule za pomocą aplikacji Hive Manager w wersji na komputery i urządzenia mobilne. „Mogą ręcznie wprowadzać odpowiednie dane dotyczące kontroli i zabiegów pszczelarskich za pośrednictwem samodzielnej aplikacji”, potwierdza Brunner.

Przygotowania do stworzenia nowej generacji systemu termicznego Vatorex

„Projekt przyniósł nam wiele korzyści”, zauważa Brunner. Nowatorskie rozwiązanie charakteryzuje się dużą wygodą użytkowania i obniża koszty produkcji. „Po określeniu wymagań mogliśmy skupić się na opłacalnej, skalowalnej produkcji. Obecnie jesteśmy na dobrej drodze do obniżenia kosztów sprzedawanych towarów o 35 %. Choć parametry nagrzewania wciąż mogą zostać poprawione, niedawno zgłosiliśmy nasze rozwiązanie do badań przez niezależną instytucję. Ich wynik okazał się być pozytywny, a rezultaty zostaną opublikowane już wkrótce”, dodaje Brunner. Zespół projektu pracuje obecnie nad nową generacją systemu termicznego Vatorex, który opiera się na podstawowych komponentach sprzętowych, systemach IoT i algorytmie nagrzewania, opracowując jednocześnie nowy produkt – termiczną komorę wylęgową. „To gotowe do zastosowania rozwiązanie jeszcze lepiej dostosowuje naszą ofertę do potrzeb dużych klientów komercyjnych, rynku najbardziej dotkniętego poważnymi stratami w liczebności pszczół”, podsumowuje Brunner.

Słowa kluczowe

VATOREX, pszczoły, pszczoły miodne, dręcz pszczeli, rozwiązanie Vatorex Varroa, technologia termiczna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania