Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Enabling transformation: Linking design and land system science to foster place-making in peri-urban landscapes under increasing globalization

Article Category

Article available in the following languages:

Angażowanie się w życie przestrzeni miejskich przeciwdziała homogenizacji miast

Wraz z globalizacją obszary miejskie stają się coraz bardziej jednorodne – co zdaniem naukowców ma bezpośredni wpływ na naszą zdolność do uczestniczenia w życiu przestrzeni miejskich.

W czasach szybkiej urbanizacji nawiązania poczucia przynależności do miejsca może być trudne. „Niegdyś wyjątkowe dzielnice zaczynają obecnie odzwierciedlać procesy globalizacji i zatracają swój indywidualny charakter na rzecz uniwersalnego stylu”, mówi Adrienne Grêt-Regamey(odnośnik otworzy się w nowym oknie), naukowczyni zajmująca się środowiskiem i specjalistka planowania krajobrazu w ETH Zurich(odnośnik otworzy się w nowym oknie). W miarę jak miasta i miasteczka stają się coraz bardziej jednorodne, często ginie lokalna kultura i styl życia, które kiedyś pełniły rolę spoiwa tkanki społecznej. Gdy struktura ta rozpada się, tracimy także motywację do angażowania się w lokalne życie. „Poczucie przynależności do miejsca łączy nas z naszymi społecznościami i sąsiadami”, dodaje Grêt-Regamey. „Bez niego możemy utracić kluczową motywację do ulepszania miejsc, w których żyjemy”. Korzystając ze wsparcia finansowanego przez UE projektu GLOBESCAPE(odnośnik otworzy się w nowym oknie), Grêt-Regamey prowadzi prace mające na celu zarówno lepsze zrozumienie, jak i wspieranie tworzenia miejsc. „Analizując rolę tworzenia miejsc, staraliśmy się wspierać integracyjną, zrównoważoną i odporną transformację miast w coraz bardziej zglobalizowanym świecie”, mówi.

Homogenizacja miast i reakcje emocjonalne mieszkańców

Wykorzystując dowody empiryczne, innowacyjne metody i najnowsze technologie, uczni byli w stanie uzyskać nieznany wcześniej obraz bezpośredniego wpływu zmian w miastach na tworzenie lub wypieranie poczucia miejsca, a ostatecznie na tworzenie miejsca. „Jako pierwsi wykazaliśmy, że homogenizacja miast obniża więzi uczuciowe z miejscami, a ostatecznie naszą gotowość do angażowania się w życie dzielnic”, tłumaczy Grêt-Regamey. O ile ten wpływ na reakcje emocjonalne jest obserwowany u wszystkich mieszkańców miast, jest on bardziej wyraźny na obszarach podmiejskich niż miejskich i wiejskich, co przypuszczalnie wynika z niższej spójności społecznej i przywiązania do miejsca na takich obszarach.

Wykorzystać technologię do przekształcania miejsc

W ramach projektu, który otrzymał wsparcie ze strony Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych(odnośnik otworzy się w nowym oknie), opracowano także nowatorską technologię trójwymiarowej chmury punktów, która pozwala inicjować dyskusje na temat estetyki i wspierać celowe zmiany w krajobrazach miejskich w celu kreowania poczucia przynależności do miejsca. Technologię tę zintegrowano z poważną grą, która stawia przed graczami wyzwanie przekształcenia ich dzielnicy z „przestrzeni” w „miejsce”. Wprowadzona w dwóch dzielnicach, po jednej w Szwajcarii i Finlandii, gra pozwoliła badaczom zidentyfikować czynniki sprzyjające transformacji dzielnic miejskich. W szczególności badacze wykazali, że czynniki oddziałujące na wiedzę, wartości i przekonania ludzi, potencjalnie aktywowane poprzez procesy partycypacji obywatelskiej, są kluczem do pomyślnego zainicjowania transformacji miejskiej.

Ludzie i uczestnictwo są ważniejsze niż planowanie i procesy

Ustalenia takie jak te pomogły zespołowi opracować metody rozszerzenia roli tworzenia miejsc w dziedzinie urbanistyki. „Nasze prace pokazują też, jak ważną rolę odgrywają ludzie i uczestnictwo w transformacyjnych zmianach w miastach”, dodaje Grêt-Regamey. „Wyzwanie polega na tym, by dać ludziom możliwość przeciwdziałania nader często motywowanym ekonomicznie i nieelastycznym procesom planowania miejskiego, które są destrukcyjne dla naszego poczucia przynależności do miejsca”. Zespół pracuje obecnie nad wprowadzeniem swoich ustaleń w życie w celu planowania i projektowania inkluzywnych i odpornych miast.

Słowa kluczowe

GLOBESCAPE, urbanizacja, globalizacja, kultura, społeczności, jednorodność miejska, spójność społeczna, poważna gra, transformacja miejska, planowanie miejskie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania