European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Global Stakeholder Platform for Responsible Sourcing

Article Category

Article available in the following languages:

Europejska platforma wspiera odpowiedzialne pozyskiwanie surowców

W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu RE-SOURCING wielu ekspertów i interesariuszy połączyło siły, aby promować rozwój odpowiedzialnego pozyskiwania surowców, co ma zasadnicze znaczenie dla przyspieszenia realizacji procesu transformacji energetycznej.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Odpowiedzialne pozyskiwanie surowców ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia budowania bardziej zrównoważonej przyszłości naszego świata. Cele środowiskowe, w tym założenia Europejskiego Zielonego Ładu, można osiągnąć tylko poprzez pozyskiwanie zasobów w sposób społecznie odpowiedzialny, wrażliwy na środowisko i opłacalny ekonomicznie. Kwestie z tym związane zyskują w ostatnich latach na znaczeniu, wciąż jednak nie doczekaliśmy się wdrożenia żadnych rozwiązań z zakresu odpowiedzialnego pozyskiwania surowców w Europie ani na świecie. Temu wyzwaniu ma sprostać projekt RE-SOURCING, którego celem jest rozwój tego obszaru w globalnych łańcuchach wartości minerałów.

Zrównoważona przyszłość tuż za rogiem

„Dzięki odpowiedzialnemu pozyskiwaniu surowców będziemy mogli ochronić lokalne społeczności i ekosystemy, minimalizując negatywne skutki i oddziaływania, takie jak niszczenie siedlisk, zanieczyszczenie wody i łamanie praw człowieka”, wyjaśnia Alexander Graf, koordynator projektu RE-SOURCING z Uniwersytetu Ekonomii i Biznesu w Wiedniu. W ramach projektu powstała platforma, która łączy ekspertów i interesariuszy poprzez działania w terenie i internecie, takie jak warsztaty, wizyty terenowe oraz konferencje cyfrowe, umożliwiając im wymianę informacji, które ułatwiają planowanie inicjatyw w zakresie odpowiedzialnego pozyskiwania surowców. Graf był zaskoczony postępami, do których doprowadził rozwój platformy. Dzięki podejściu opartemu na udziale wielu interesariuszy, zespół projektu RE-SOURCING opracował listę podmiotów działających w światach biznesu, polityki i społeczeństwa obywatelskiego, które już dziś mogą osiągnąć cele zaplanowane do osiągnięcia w odległej przyszłości przez UE. „Najciekawszym aspektem naszego projektu jest to, że możemy przewidzieć, że przejście na zieloną energię dzięki wspólnym wysiłkom jest nie tylko możliwe do osiągnięcia do 2050 roku, ale może do niego dojść o wiele wcześniej”.

Droga do odpowiedzialnego pozyskiwania surowców

Koncentrując się na sektorach energii odnawialnej, mobilności oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zespół projektu opracował plany dla każdego z nich. Materiały opracowane w ramach projektu RE-SOURCING zawierają krótko-, średnio- i długoterminowe kamienie milowe wraz z zaleceniami dla decydentów na szczeblu unijnym, przedstawicieli międzynarodowego przemysłu i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. W przypadku sektora elektronicznego, jednego z największych i najszybciej rozwijających się obszarów przemysłu na świecie, zespół określił trzy główne cele – poszanowanie praw człowieka, wprowadzanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym i ograniczenie zużycia zasobów, a także odpowiedzialną produkcję. „Branża elektroniczna musi zmienić swój model biznesowy i odejść od maksymalizacji zysków pod presją akcjonariuszy na rzecz zaspokojenia potrzeb ludzi żyjących na naszej planecie związanych z ich dobrostanem”, stwierdza Graf. Choć rozwój sektora energetyki odnawialnej przebiega w tempie wykładniczym, istnieją poważne obawy dotyczące wpływu tego przemysłu na środowisko i społeczeństwo w kontekście wytwarzania surowców i sprzętu wykorzystywanych do budowy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. Plan dla sektora energii odnawialnej uwzględnia trzy surowce (miedź, metale ziem rzadkich i krzem), technologie energii wiatrowej i słonecznej oraz etapy łańcuchów dostaw związanych z wydobyciem, produkcją i recyklingiem. Koordynator projektu zauważa, że aby ułatwić rozwój odpowiedzialnego pozyskiwania w tym sektorze, organizacje pozarządowe powinny pomagać rządom w opracowywaniu i uchwalaniu wykonalnych i skutecznych przepisów dotyczących należytej staranności. W przypadku planu dla sektora mobilności zespół projektu RE-SOURCING skupił się na akumulatorach litowo-jonowych, ponieważ pojazdy elektryczne zasilane elektrycznie będą miały znaczący wkład w osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. Publikacja dotyczy litu, kobaltu, niklu i grafitu, które są czterema istotnymi surowcami wykorzystywanymi w akumulatorach litowo-jonowych, a dodatkowo skupia się na etapach łańcuchów dostaw obejmujących wydobycie, produkcję ogniw i oryginalnego wyposażenia oraz ich recykling. „Kluczowe jest, aby interesariusze polityczni i przemysłowi uwzględniali recykling już na etapie projektowania akumulatorów”, mówi Graf. Oprócz dokumentów zawierających wytyczne, twórcy projektu zaprosili interesariuszy do udziału w ponad 60 wydarzeniach, webinariach, konsultacjach, warsztatach, laboratoriach, filmach i konferencjach.

Słowa kluczowe

RE-SOURCING, odpowiedzialne pozyskiwanie, surowce, energia odnawialna, transformacja energetyczna, mobilność, elektronika, łańcuch dostaw

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania