European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The first non-toxic bio-based polymer resin to revolutionize the wood panel industry

Article Category

Article available in the following languages:

Ekologiczny sektor paneli drewnianych dzięki przyjaznej dla środowiska biożywicy wielokrotnego użytku

Wiele klejów stosowanych w produkcji przemysłowej charakteryzuje się niezwykle szkodliwym wpływem na środowisko naturalne. Nowa żywica na bazie roślinnej pomoże w poprawie charakterystyki środowiskowej sektora paneli drewnianych.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Niektóre przedsiębiorstwa działające w sektorze produkcyjnym, zwłaszcza te zajmujące się wytwarzaniem paneli drewnianych, wykorzystują żywice polimerowe na bazie formaldehydu do łączenia materiałów i zapewnienia integralności strukturalnej swoich produktów. Choć wybrane przez przemysł substancje wpływają pozytywnie na stabilność i długowieczność wyrobów, ich stosowanie wiąże się ze znaczącymi kosztami społecznymi i środowiskowymi. Lista problemów jest długa – są toksyczne i rakotwórcze, a dodatkowo nie nadają się do recyklingu, co przekłada się na bardzo duży ślad węglowy. Wraz ze wzrostem świadomości tych kwestii i nowymi regulacjami, przemysł stara się zastąpić je bardziej ekologicznym rozwiązaniem. „Z zasady żywice biopochodne wymagają nieco innych warunków i reagują nieco wolniej. To przekłada się na konieczność wprowadzenia zmian w procesach produkcyjnych i ograniczenia wolumenu produkcji”, wyjaśnia Wridzer Bakker, dyrektor generalny firmy Plantics i koordynator projektu SWOP. „Co więcej, należy pamiętać, że wprowadzanie innowacji i zmian w złożonych procesach produkcyjnych, a także optymalizacja wymagana do stosowania nowych produktów wymagają mnóstwa czasu i pieniędzy”, dodaje. W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu SWOP badacze opracowali innowacyjną i przystępną cenowo żywicę pochodzenia roślinnego, która pozwoli ograniczyć przyszły wpływ sektora paneli drewnianych na środowisko. „Dzięki projektowi SWOP byliśmy w stanie uporać się z największymi problemami technicznymi i doprowadziliśmy naszą żywicę do etapu, w którym jest gotowa o wprowadzenia na rynek i wykorzystania w sektorze paneli drewnopochodnych”, zauważa Bakker.

Szczęśliwy przypadek i nowa biożywica

Początkiem projektu SWOP było zupełnie przypadkowe odkrycie na Uniwersytecie w Amsterdamie. W ramach poszukiwać metody wytwarzania nafty pochodzenia biologicznego, badacze uzyskali przez przypadek lepką substancję. Dzięki pracy zespołu Plantics, przypadkowe odkrycie stało się z czasem nową rodziną żywic, wytwarzanych z łatwo dostępnych odpadów roślinnych, w tym melasy i produktów ubocznych pochodzących z biorafinerii. Nowa żywica charakteryzuje się doskonałymi parametrami, jednocześnie jest otrzymywana w 100 % z materiałów pochodzenia biologicznego, dzięki czemu jej wytwarzanie i stosowanie wiążą się z minimalnym śladem węglowym. Nie zawiera także formaldehydu, jest nietoksyczna, bezwonna i wodoodporna. Żywice Plantics mogą być wykorzystywane do wytwarzania wszystkich rodzajów paneli drewnianych, spełniających wymagania funkcjonalne związane z użytkowaniem we wnętrzach i na zewnątrz. „Jedną z najbardziej interesujących właściwości naszej biożywicy jest możliwość jej ponownej aktywacji w celu wykorzystania w roli spoiwa”, wyjaśnia Bakker. „Można powiedzieć, że to spełnienie marzeń firm działających w sektorze przetwórstwa drewna, jako że umożliwia zamknięcie obiegów w tej branży”.

Rozwój ramię w ramię z partnerami branżowymi

W ramach prac związanych z projektem SWOP zespół przeprowadził kompleksowo pełny cykl rozwoju nowego produktu, dzięki któremu nowa żywica przeszła od interesującego pomysłu działającego w laboratorium do wyrobu, który może znaleźć zastosowanie w komercyjnej produkcji paneli drewnianych, sklejki i płyt wiórowych. Stało się to możliwe dzięki ścisłej współpracy ze spółką Koskisen i innymi partnerami projektu, a kluczem do sukcesu była ich kompleksowa wiedza na temat zagadnień dotyczących paneli drewnianych. „Dzięki tej współpracy dowiedzieliśmy się wiele o rynku, trendach i najważniejszych graczach, co pozwoliło nam rozpocząć przygotowania do komercjalizacji nowego rozwiązania”, dodaje Bakker.

Kolejne testy i wprowadzenie na rynek

Sukces projektu SWOP oznacza, że żywica Plantics trafi na rynek w najbliższej przyszłości, gdy zakończą się ostatnie testy. Dofinansowanie otrzymane ze środków Unii Europejskiej przyczyniło się do opracowania biomateriałów i wpłynęło na zaangażowanie szeregu przedsiębiorstw w realizację tego celu. „Dzięki temu całemu łańcuchowi wartości przyświecał jeden cel, co przyczyniło się do znaczącego przyspieszenia rozwoju zrównoważonych, biopochodnych paneli drewnianych, wytwarzanych w modelu gospodarki o obiegu zamkniętym”, wyjaśnia Bakker.

Słowa kluczowe

SWOP, biożywica, panele drewniane, klej, produkcja, pochodzenia roślinnego

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania