Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Przenośne źródła zasilania: akumulatory przyszłości

Jeśli mamy osiągnąć cele w zakresie dekarbonizacji, musimy zmienić sposób produkcji, magazynowania i dystrybucji energii elektrycznej. W tym odcinku przyjrzymy się postępom w technologii, z której korzystamy na co dzień, ale nad którą na ogół się nie zastanawiamy, chyba że sięgamy po ładowarkę do telefonu: są to akumulatory.

Energia icon Energia

Sprzęt mobilny używany w budownictwie i innych sektorach jest nadal w większości zasilany olejem napędowym. Koszty przestojów związanych z ładowaniem aktualnie dostępnych akumulatorów elektrycznych zniechęcają konsumentów przemysłowych do ich stosowania. Problemem jest także niska żywotność akumulatorów, które trzeba potem wymienić na nowe. Jak widać, technologia akumulatorów pod wieloma względami nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem na przenośne źródła zasilania. Potrzebujemy urządzeń magazynujących, które będą w stanie zrównoważyć nieciągłą moc wytwarzaną przez odnawialne źródła energii z zapotrzebowaniem odbiorców. Musimy znaleźć ekonomiczne, nowatorskie materiały do produkcji akumulatorów nowej generacji, aby nie wpaść w pułapkę niedoboru litu, który będzie się jeszcze pogłębiać w związku z rosnącym popytem na pojazdy elektryczne. Zupełnie nowa generacja układów chłodzenia może pozwolić skrócić czas ładowania i wydłużyć żywotność akumulatorów, natomiast cienkie jak papier arkusze krzemu o wysokich wskaźnikach przewodzenia mogą stanowić nowy impuls do upowszechnienia pojazdów elektrycznych. W tym odcinku przyglądamy się przełomowym dokonaniom w dziedzinie projektowania akumulatorów, powstałym dzięki badaniom wspieranym ze środków UE i mającym potencjał, by odmienić życie nas wszystkich. Nasi goście pozwolą nam z zaciekawieniem spojrzeć na spowszedniałe skądinąd akumulatory. Juan J. Vilatela kieruje grupą badawczą w IMDEA Materials w Madrycie. Swoją karierę naukową poświęcił metodom syntezy nanomateriałów jednowymiarowych i tworzeniu z nich makroskopijnych nanotekstyliów do zastosowań energetycznych i strukturalnych, które badał w ramach projektu SyNERGY. Pekka Peljo jest profesorem inżynierii materiałowej na fińskim Uniwersytecie w Turku. Jego zainteresowania obejmują przyspieszenie rozwoju technologii stacjonarnego magazynowania energii wiatrowej i słonecznej, ale także podstawowe badania elektrochemiczne. W ramach projektu CompBat badacz opracował narzędzia z zakresu uczenia maszynowego służące do identyfikacji alternatywnych materiałów na akumulatory nowej generacji. www.linkedin.com/in/matthieu-desbois-renaudin-4b8aa78 (Matthieu Desbois-Renaudin) jest prezesem i jednym ze współzałożycieli firmy WATTALPS. W swojej pracy naukowej zajmuje się optymalizacją zużycia energii i emisji w systemach mobilnych, początkowo w samochodach hybrydowych, a później we wszelkiego rodzaju pojazdach i maszynach. Interesuje się elektryfikacją, akumulatorami i ich optymalizacją, a przykładem rozwiązań, nad którymi pracuje, jest opatentowana technologia chłodzenia opracowana w ramach projektu WATTELSE.

Czekamy na Wasze opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres: editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, SiNERGY, CompBat, WATTELSE, akumulatory, materiały alternatywne, uczenie maszynowe, krzem, energia odnawialna