Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Extract Forensic Information for LEAs from Encrypted SmartPhones

Article Category

Article available in the following languages:

Poszukiwanie prawdy w smartfonach przestępców

Prawda jest na wyciągnięcie ręki… Niestety dla organów ścigania, bardzo często kluczem do tej prawdy jest telefon komórkowy przestępcy. Dzięki nowym rozwiązaniom organy ścigania mają teraz narzędzia potrzebne do pozyskiwania cyfrowych dowodów z zaszyfrowanych smartfonów.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Mobilne urządzenia komunikacyjne, w tym smartfony, zrewolucjonizowały nasze życia – zmieniły sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i spędzamy czas wolny. Jednocześnie stały się także narzędziami wykorzystywanymi przez przestępców w celu kradzieży własności intelektualnej oraz planowania zamachów terrorystycznych. Przedstawicieli półświatka przekonuje fakt, że większość telefonów jest chroniona szyfrowaniem, co oznacza, że wydobycie z nich danych może okazać się niemożliwe. „Łamanie szyfrowania jest szczególnie dużym wyzwaniem dla organów ścigania – telefony komórkowe skonfiskowane przestępcom często zawierają kluczowe dowody, które można wykorzystać do rozwiązania otwartych spraw lub zapobiegania przyszłym przestępstwom”, wyjaśnia Patrick Leczek, członek zespołu koordynującego finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt EXFILES. W ramach prac nad projektem EXFILES, który skupił przedstawicieli wielu europejskich organów ścigania, zespołów badawczych i laboratoriów, badacze opracowali zestaw mobilnych technologii kryminalistycznych do etycznego pozyskiwania dowodów cyfrowych z zaszyfrowanych smartfonów. „Dzięki połączeniu interesariuszy będących przedstawicielami wszystkich istotnych dziedzin, projekt EXFILES pozwolił na zbadanie i opracowanie sposobów zwiększania bezpieczeństwa na terytorium UE przy jednoczesnym zachowaniu prywatności jej mieszkańców”, dodaje Leczek.

Połączenie sprzętu i oprogramowania

Możliwość wydobywania informacji z zaszyfrowanych urządzeń wymaga zastosowania kompleksowego podejścia, które obejmuje wykorzystanie zarówno oprogramowania, jak i rozwiązań sprzętowych. „Naszym celem było znalezienie sposobów na uzyskanie dostępu do chronionych dowodów przy użyciu wiedzy dotyczącej półprzewodników w połączeniu z najnowszymi technikami z zakresu oprogramowania”, wyjaśnia Leczek. To właśnie połączenie sprzętu i oprogramowania pozwoliło projektowi opracować nowatorskie rozwiązania w zakresie uzyskiwania dostępu do kluczy szyfrujących i skutecznego wyszukiwania haseł. Dzięki temu przedstawiciele organów ścigania mogą wykorzystać jedno z opracowanych rozwiązań do edycji zawartości mikroukładu telefonu, umożliwiając użycie specjalnego oprogramowania w celu uzyskania dostępu do odszyfrowanych informacji użytkownika. „Nie ma dla mnie znaczenia to, czy dane informacje okażą się obciążające, czy nie – uzyskanie dostępu do danych pomaga w ustaleniu prawdy w sądzie”, zauważa Erwin van Eijk, szef wydziału dowodów cyfrowych i biometrycznych w Niderlandzkim Instytucie Kryminalistyki, instytucji pełniącej rolę partnera projektu.

Sprawne i etyczne odzyskiwanie danych

Oprócz rozwoju narzędzi technicznych służących do odzyskiwania dowodów z zaszyfrowanych smartfonów, zespół projektu EXFILES starał się zapewnić, że takie działania będą możliwe do sprawnej realizacji i względnie przystępne cenowo. Celem projektu było także usprawnienie wymiany informacji między przedstawicielami organów ścigania, a także zapewnienie szkoleń i przekazywania najlepszych praktyk w zakresie korzystania z opracowanych rozwiązań. Kolejnym kluczowym aspektem projektu było zapewnienie zgodności rozwiązań do pozyskiwania danych ze wszystkimi wymogami prawnymi i etycznymi.

Rozwiązywanie spraw kryminalnych

Rozwiązania opracowane w ramach projektu EXFILES nie są wyłącznie hipotetyczne. Wiele z tych narzędzi jest już wykorzystywane przez organy ścigania do wydobywania informacji ze smartfonów skonfiskowanych w związku z setkami spraw karnych w całej Europie. „Rezultaty projektu oraz narzędzia opracowane w ramach prac pomagają rozwiązywać zagadki kryminalne i skutecznie zapobiegać przestępstwom”, podsumowuje Leczek. „Dzięki ścisłej współpracy i partnerstwom, które wypracowaliśmy w ramach projektu, zamierzamy nadal rozwijać narzędzia, by zwiększać możliwości organów ścigania w zakresie skutecznego zwalczania przestępczości".

Słowa kluczowe

EXFILES, szyfrowanie, organy ścigania, telefony komórkowe, przestępcy, przestępczość, smartfon, oprogramowanie, sprzęt, dowody cyfrowe, technologie kryminalistyczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania