European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Retrieval and Analysis of Heterogeneous Online Content for Terrorist Activity Recognition

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe narzędzia pomagają organom ścigania w walce z internetową działalnością terrorystyczną

W ramach projektu TENSOR powstaje zintegrowana platforma wywiadowcza, która umożliwi organom ścigania szybkie wykrywanie internetowej działalności terrorystycznej, radykalizacji i rekrutacji członków.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Dla większości z nas internet stanowi cenne źródło informacji oraz nieodzowny element naszego codziennego życia. Jednak przestępcy i terroryści wykorzystują go do komunikacji, koordynacji działań, rekrutacji członków i zbierania środków finansowych. Działalność ta stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Europejczyków, dlatego tak ważne jest, aby organy ścigania miały do swojej dyspozycji odpowiednie narzędzia do identyfikacji, gromadzenia i interpretacji internetowej treści tworzonej przez terrorystów. W odpowiedzi na tę potrzebę w ramach projektu TENSOR powstaje zintegrowana platforma wywiadowcza, która umożliwi organom ścigania szybkie wykrywanie internetowej działalności terrorystycznej, radykalizacji postaw i rekrutacji członków grup terrorystycznych. „Głównym celem projektu jest ochrona obywateli przed stale zagrażającym im terroryzmem”, mówi Jonathan Middleton, koordynator projektu TENSOR. „Chcemy nie tylko dostarczać organom ścigania skutecznych rozwiązań zapobiegania terroryzmowi, ale także mieć pewność, że proponowane przez nas narzędzia są zgodne z polityką prywatności, która chroni prawo ludzi do swobodnego korzystania z internetu”.

Narzędzia automatyczne i półautomatyczne

Struktura platformy TENSOR łączy zestaw automatycznych i półautomatycznych rozwiązań, wśród których znajdują się między innymi: wykrywanie treści o charakterze terrorystycznym, pozyskiwanie informacji, kategoryzacja treści, technologie filtracji i analizy treści, podsumowanie i wizualizacja treści w czasie rzeczywistym, zautomatyzowane ścieżki audytu oraz komponenty domyślnej ochrony prywatności i ochrony danych. Narzędzia te skanują całą sieć, zbierają informacje i monitorują strony internetowe – od sieci Dark Web po media społecznościowe, multimedia, a nawet treści wielojęzyczne – w poszukiwaniu wszelkich treści tworzonych przez terrorystów. Platforma następnie dokonuje selekcji i analizy najbardziej istotnych informacji, a uzyskane wyniki są przekazywane organom ścigania w formie wizualizacji poprzez intuicyjny interfejs użytkownika. „System TENSOR jest wzbogacony o usługi techniczne i usługi dopasowane do potrzeb organów ścigania oraz wpisują się w istniejące procedury dochodzeniowe”, wyjaśnia Middleton. „Jest to więc organiczny system nastawiony na indywidualizację i integrację, które gwarantują jego zgodność z wieloma już wykorzystywanymi systemami i narzędziami”. Chociaż platforma znajduje się właśnie na ostatnim etapie produkcji, już udało się osiągnąć kilka ważnych rezultatów. Na przykład dokonując połączenia kilku danych i użytkowników, TENSOR może po części automatycznie informować oficerów wywiadu lub analityków o potencjalnym powiązaniu z terroryzmem. Platforma wykazuje także skuteczność w przeprowadzaniu analizy w czasie rzeczywistym oraz tłumaczeniu wielojęzycznych treści internetowych, także tych zamieszczanych w mediach społecznościowych.

Ochrona obywateli

W miarę zbliżania się do zakończenia realizacji projektu naukowcy badają potencjalne możliwości wykorzystania uzyskanych rezultatów i opracowanych innowacji. Kilka organów ścigania wyraziło już swoje zainteresowanie współpracą z partnerami projektu w zakresie dalszego rozwoju i wdrażania platformy. „Łącząc organy ścigania, środowisko akademickie i przedsiębiorstwa sektora prywatnego, stworzyliśmy narzędzie, które spełnia potrzeby dzisiejszego wywiadu, a przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo obywateli”, dodaje Middleton. „Owocem pracy zespołu projektu TENSOR będzie produkt, który będzie wspierał organy ścigania w ograniczaniu zasięgów treści publikowanych w internecie przez terrorystów”. Chociaż projekt skupia się przede wszystkim na wykrywaniu internetowych treści tworzonych przez terrorystów, to naukowcy zaznaczają, że możliwe jest także dostosowanie platformy w celu wykrywania treści związanych z innymi obszarami przestępczości. Zespół projektu zajmie się tą funkcją w następnej kolejności.

Słowa kluczowe

TENSOR, organy ścigania, terrorystyczny, radykalizacja, internet, terroryzm, prywatność, treści internetowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania