Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Article Category

Article available in the following languages:

Która twarz jest prawdziwa?

Nowe badanie pokazuje, że twarze generowane przez sztuczną inteligencję są postrzegane jako bardziej realistyczne niż ludzkie.

Znasz to uczucie, gdy masz trudność z odróżnieniem twarzy stworzonej przez sztuczną inteligencję od zdjęcia prawdziwego człowieka? Spróbuj rozpoznać podróbki tutaj. Sprzęt i oprogramowanie używane do ich generowania będą w dalszym ciągu ulepszane, a to oznacza, że sztuczna inteligencja stanie się jeszcze lepsza w oszukiwaniu nas. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Psychological Science” białe twarze generowane przez sztuczną inteligencję wyglądają teraz bardziej realistycznie niż twarze przeciętnych ludzi. Jednak wyniki nie były takie same w przypadku obrazów wygenerowanych przez AI przedstawiających osoby niebiałe — być może dlatego, że algorytmy AI są szkolone głównie na białych twarzach. Zasadniczo chodzi o to, że to osoby białe nie potrafią odróżnić prawdziwych i wygenerowanych twarzy białych.

Spójrz prawdzie w oczy

Zespół badawczy z uniwersytetów w Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii przeprowadził dwa eksperymenty, aby ocenić zdolność ludzi do rozpoznawania treści tworzonych przez sztuczną inteligencję. W jednym z eksperymentów 124 ochotników poproszono o ocenę, czy dana twarz została wygenerowana przez sztuczną inteligencję czy jest prawdziwa. Wyniki pokazały, że 66% obrazów wygenerowanych przez AI zostało uznane za ludzkie, w porównaniu do 5% rzeczywistych obrazów. „Jeśli białe twarze generowane przez AI są konsekwentnie postrzegane jako bardziej realistyczne, technologia ta może mieć poważne konsekwencje dla osób niebiałych, ostatecznie wzmacniając uprzedzenia rasowe w Internecie" — wyjaśnia główna autorka dr. Amy Dawel w komunikacie prasowym Australijskiego Uniwersytetu Narodowego (ANU). „Problem ten jest już dostrzegalny w obecnych technologiach AI, które są wykorzystywane do tworzenia profesjonalnie wyglądających portretów. W przypadku osób niebiałych sztuczna inteligencja zmienia ich kolor skóry i oczu na taki, jaki mają osoby białe”.

Czas stawić czoła

Jednym z głównych problemów jest to, że zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy oszukiwani. „Co niepokojące, ludzie, którzy uznawali twarze wygenerowane przez AI za prawdziwe, paradoksalnie byli najbardziej pewni, że ich osądy są prawidłowe” — dodaje współautorka badania Elizabeth Miller, doktorantka na ANU. „A to oznacza, że ludzie, którzy mylili nieprawdziwe twory AI z prawdziwymi ludźmi, nie wiedzą, że są oszukiwani". Może to prowadzić do poważnych konsekwencji, o ile odpowiednie działania nie zostaną podjęte. „Technologia AI nie może zostać oddzielona od rzeczywistości, aby tylko firmy technologiczne wiedziały, co dzieje się za kulisami” — kontynuuje dr. Dawel. „Potrzebujemy większej transparentności w zakresie sztucznej inteligencji, aby naukowcy i społeczeństwo obywatelskie mogli zidentyfikować kwestie, które mogą stać się poważnym problemem, zanim do tego dojdzie". Badaczka podkreśla potrzebę zwiększania świadomości społeczeństwa w celu złagodzenia ryzyka. „Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że ludzie nie potrafią już wykrywać twarzy generowanych przez AI, społeczeństwo potrzebuje narzędzi, które mogą dokładnie identyfikować oszukańcze twory AI. Edukowanie ludzi na temat postrzeganego realizmu twarzy autorstwa AI może pomóc sprawić, że opinia publiczna będzie odpowiednio sceptyczna wobec obrazów, które widzi w Internecie". „Wraz z wprowadzeniem sztucznej inteligencji świat zmienia się niezwykle szybko , dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy upewnili się, że nikt nie pozostaje w tyle ani nie jest pokrzywdzony w żadnej sytuacji — czy to ze względu na pochodzenie etniczne, płeć, wiek czy jakąkolwiek inną cechę chronioną" — podsumowuje kolejna współautorka, dr. Clare Sutherland z University of Aberdeen w wywiadzie dla „The Guardian”.

Słowa kluczowe

AI, twarz, człowiek, obraz, biały, prawdziwy, fałszywy