European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Gliders for Research, Ocean Observations and Management: Infrastructure and Innovation

Article Category

Article available in the following languages:

Europejska infrastruktura badawcza tworzy nowe możliwości w zakresie obserwacji świata morskiego

Dzięki opracowaniu ustrukturyzowanej sieci badań morskich ten finansowany przez UE projekt wzmacnia wykorzystanie autonomicznych systemów morskich w Europie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Podwodne i nawodne autonomiczne systemy morskie (MAS), w szczególności podwodne szybowce, już od dłuższego czasu odgrywają kluczową rolę w obserwacji środowiska i działań związanych z niebieską gospodarką. Te zwinne i niedrogie pojazdy mogą przenosić ładunki naukowe nawet na głębokości poniżej 6000 metrów. Aby jednak wykorzystać wszystkie atuty tych jednostek, potrzeba infrastruktury pozwalającej na wykonywanie różnych zadań – od badań morskich i monitorowania po usługi publiczne i potrzeby przemysłu. W ramach finansowanego przez UE projektu GROOM II powstaje zrównoważona sieć badań morskich o zasięgu europejskim. Opierając się na wcześniejszym badaniu, ma on stanowić podstawę zaawansowanej infrastruktury badań morskich dla MAS, zwanej GROOM RI, która wspiera doskonałość naukową, innowacje oraz niebieską gospodarkę i ustanawia partnerstwa publiczne i przemysłowe.

Przejście na autonomiczne systemy morskie

Realizowany przez 14 partnerów z 12 krajów projekt przyczynia się do postępów w integracji europejskiej infrastruktury dla MAS, wspierając połączenia dla globalnego i europejskiego systemu obserwacji oceanów. „GROOM II zapewnia unikalną scentralizowaną cyberinfrastrukturę, dane i wiedzę pozwalające na zoptymalizowane wykorzystanie MAS do badania klimatu i środowiska morskiego oraz wspieranie usług operacyjnych i niebieskiej gospodarki”, mówi Laurent Mortier, koordynator projektu GROOM II. Tłumaczy on, że „europejski krajobraz dąży do zwiększenia autonomii, a autonomiczne systemy morskie będą odgrywały, a w niektórych przypadkach już odgrywają kluczową rolę w przyszłej obserwacji oceanów”. Wspomina o brytyjskim programie Future Marine Research Infrastructure, który ma na celu przejście do działań o zerowym wpływie netto przy użyciu boi i większej liczby MAS – wizję tę podzielają również partnerzy projektu GROOM II. Aby ją zrealizować, potrzebna jest silna infrastruktura badań operacyjnych.

Implikacje projektu

Konsorcjum przeanalizowało zbiór przypadków użycia, aby lepiej zrozumieć, jak połączyć usługi przyszłej rozproszonej infrastruktury badań morskich. Przykładowo, jednym z głównych celów projektu GROOM II jest poprawa prognoz oceanicznych poprzez zwiększenie możliwości obserwacyjnych i adekwatności obserwacji przy minimalnym wzroście śladu węglowego. Aby operacje MAS na morzu były przydatne do tego celu, trzeba wykorzystać infrastrukturę cyfrową, która mogłaby umożliwić złożone działania pilotażowe, minimalizując nadzór człowieka nad systemem za pomocą automatyzacji i sztucznej inteligencji. Ten scenariusz zakłada także opracowanie ram umożliwiających interoperacyjność na wszystkich poziomach w oparciu o standardowe formaty i jakość danych, dzięki czemu można je skutecznie stosowań w modelach prognostycznych i wykorzystać w sposób optymalny. Sieć badawcza powinna także wnieść wkład w monitorowanie różnorodności biologicznej i biogeochemii, reagowanie na sytuacje kryzysowe i odkrycia naukowe, a także zapewnić wsparcie różnym międzynarodowym inicjatywom związanym z obserwacją oceanów. „Dzięki opracowaniu rozwiązań zwiększających możliwości rozmieszczenia MAS partnerzy projektu GROOM II będą w stanie dostarczyć dane przezwyciężające aktualne bariery w zakresie obserwacji środowiska morskiego”, dowodzi Laurent Mortier. Ogólnie rzecz biorąc, oznacza to lepsze monitorowanie unijnych celów klimatycznych i polityki morskiej, reagowanie kryzysowe na katastrofy, takie jak wycieki ropy czy szkodliwe zakwity glonów, oraz zaspokojenie innych potrzeb sektorów niebieskiej gospodarki. Wizja i prace zespołu GROOM RI zaowocowały powstaniem nowego projektu o nazwie Advance Marine Research Infrastructures Together (AMRIT), który ma być kamieniem węgielnym Europejskiego Systemu Obserwacji Oceanów, integrującym kluczowe usługi ze wszystkich europejskich infrastruktur badań morskich do obserwacji oceanów w ramach jednej usługi otwartej dla wszystkich użytkowników.

Słowa kluczowe

GROOM II, autonomiczne systemy morskie, infrastruktura badań morskich, niebieska gospodarka, szybowiec, systemy obserwacji oceanów

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania