Skip to main content
European Commission logo print header

Real ValuE oF EneRgy EfficiEncy

Article Category

Article available in the following languages:

Analiza neutralnych dla klimatu polityk dotyczących efektywności energetycznej paliw

Pomiar wpływu efektywności energetycznej za pomocą łatwego w użyciu narzędzia pozwala uzyskać potrzebne informacje decydentom na szczeblu krajowym, lokalnym i biznesowym.

Energia icon Energia

Efektywność energetyczna oznacza możliwość uzyskania takiego samego rezultatu przy mniejszym zużyciu energii. Aby zrealizować cel dotyczący neutralności klimatycznej do 2050 r., Europa musi poprawić efektywność energetyczną w sektorze budynków, transportu i przemysłu. Będzie to jednak możliwe tylko wówczas, gdy decydenci polityczni będą w stanie określać zakres skutków powodowanych przez środki efektywności energetycznej. Aby odpowiedzieć na tę potrzebę, zespół finansowanego przez UE projektu refereetool.eu (REFEREE) opracował narzędzia do wykorzystania na poziomie krajowym i lokalnym.

Efektywność energetyczna i jej wpływ

Efektywność energetyczna dotyczy szerokiej gamy dziedzin zastosowania. Przykładem może być termomodernizacja, inteligentne termostaty, urządzenia klasy A+ czy oświetlenie LED. Energia odnawialna jest również częścią portfela efektywności energetycznej i ma wpływ na wszystkie obszary działalności człowieka. Efektywność energetyczna ma liczne zalety. W przypadku konsumentów należą do nich niższe rachunki za energię, poprawa zdrowia i wzrost wartości nieruchomości. Ze społecznego punktu widzenia korzyścią jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, wzrost zatrudnienia i zmniejszenie poziomu ubóstwa. Aby podejmować najtrafniejsze decyzje polityczne i dodatkowo przyspieszyć wdrażanie strategii efektywności energetycznej, konieczne jest ilościowe określenie związanych z nią korzyści środowiskowych, finansowych i społecznych. Koordynator projektu Stefano Faberi tłumaczy: „W ramach projektu powstały dwa narzędzia, które można wykorzystać do oceny wpływu na poziomie krajowym oraz na poziomie lokalnym”.

Narzędzia europejskie i lokalne przynoszące wiele korzyści

Narzędzie na poziomie europejskim umożliwia modelowanie i prowadzenie analiz symulacyjnych odpowiednich dla systemów na poziomie krajowym, podczas gdy narzędzie lokalne zostało zaprojektowane do pracy w bardziej szczegółowej skali. Jednym z głównych celów jest opracowanie na platformie E3ME mechanizmu łączącego silnik analityczny zaprojektowany przez REFEREE ze złożonym zestawem silników zewnętrznych w jednym, łatwym w użyciu narzędziu. Faberi wyjaśnia ten cel w następujący sposób: „Symulacje i określanie ilościowe wpływu odbywają się poprzez obliczenia w tle – prowadzone przy użyciu modeli stworzonych poza projektem REFEREE – oraz silnik modelowania opracowany w ramach projektu, który dokładniej przetwarza i kalibruje otrzymany wyniki”. Integracja kilku źródeł modelowania wymagała pokonania szeregu trudności. Faberi tłumaczy: „Udało się je przezwyciężyć przede wszystkim dzięki sprawnej współpracy w ramach konsorcjum REFEREE. Różni partnerzy przeprowadzili szeroko zakrojone testy scenariuszy w ramach europejskiego modelu, co pozwoliło na szybką identyfikację problemów”. Opracowane w projekcie narzędzia są obecnie testowane w czterech studiach przypadków. Badania prowadzone w Niemczech i Hiszpanii dotyczą działania narzędzia w poszczególnych gminach. W Bułgarii i we Włoszech narzędzia REFEREE testowane są zarówno na poziomie krajowym, jak i miejskim.

Szkolenie użytkowników końcowych

Oprócz zaprojektowania narzędzia łączącego kilka silników analitycznych wyzwaniem jest zadbanie o prawidłowe używanie narzędzi przez użytkowników niebędących ekspertami. Szczególnie ważna jest prawidłowa parametryzacja i umiejętność poprawnego interpretowania wyników. Studia przypadków nieustannie dostarczają cennych informacji zwrotnych dotyczących wskazówek dla użytkowników. Zespół REFEREE opracował skuteczne silniki analityczne, które pomagają społeczności podejmować decyzje na wielu poziomach. Testy trwają, a po ich zakończeniu zostanie przeprowadzona kampania informacyjna mająca na celu wypromowanie narzędzi wśród docelowych odbiorców. Dzięki szkoleniom w zakresie korzystania z narzędzi europejskie państwa i gminy mają szansę przekształcić „ukryte paliwo”, jakim jest efektywność energetyczna, w „pierwsze paliwo”, sprzyjające dobrobytowi.

Słowa kluczowe

REFEREE, efektywność energetyczna, narzędzie analityczne, silnik modelowania

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania