European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Sharing Cities

Article Category

Article available in the following languages:

Budowanie inteligentnych miast zorientowanych na potrzeby mieszkańców: moc udostępniania danych

Poprawę dobrostanu obywateli i zrównoważony rozwój miast można osiągnąć, opracowując starannie przygotowane, zintegrowane i otwarte rozwiązania.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

Obecnie około 75 % Europejczyków żyje na obszarach miejskich, a odsetek ten ma wzrosnąć w przyszłości. Gwałtowna urbanizacja niesie ze sobą wiele wyzwań, między innymi zanieczyszczenie, problemy zdrowotne i degradację środowiska. Szukanie rozwiązań tych problemów jest istotną częścią budowania ekologicznej, inteligentnej i zrównoważonej przyszłości Europy oraz realizacji ambitnych celów UE związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 roku. Finansowany przez UE projekt Sharing Cities pomaga miastom stawić czoła największym bieżącym wyzwaniom, zachęcając je, by badały możliwości wykorzystania inteligentnych technologii do doskonalenia usług miejskich, wspierania nowych i innowacyjnych modeli biznesowych oraz poprawy jakości życia wszystkich mieszkańców. „W 2016 roku rozpoczęła się współpraca Londynu, Lizbony, Mediolanu, Bordeaux, Burgas i Warszawy, której celem było przygotowanie użytecznych modeli biznesowych dotyczących inteligentnych technologii, które będzie można powielić i wdrożyć na większą skalę w innych miastach Europy. Działania te przyczyniły się do rozwoju nowego rynku inteligentnych, ekologicznych rozwiązań infrastrukturalnych”, wyjaśnia Jem McKenna-Percy, kierowniczka partnerstwa.

Przydatne inteligentne rozwiązania

„W miastach przetestowano dziesięć technologii stanowiących odpowiedź na wspólne potrzeby i skoncentrowanych na człowieku”, opisuje McKenna-Percy. Londyn, Lizbona i Mediolan, znane jako miasta-latarnie, wdrożyły uniwersalne cyfrowe rozwiązania urbanistyczne i modele oparte na współpracy. Jednym z takich rozwiązań jest platforma wymiany danych urbanistycznych, Urban Sharing Platform (USP), która integruje dane z licznych źródeł, w tym inteligentnych latarni i usług wymiany danych o e-mobilności, oraz zbiera i przetwarza surowe dane, by na ich podstawie wygenerować „dane inteligentne”. Dostarczają one miastom bezcenną wiedzę, dzięki której mogą usprawniać procesy podejmowania decyzji i świadczyć usługi o lepszej jakości. Na przykład, działająca w Lizbonie aplikacja mobilna o nazwie Digital Social Market (DSM) zbiera dane na temat zużycia energii i dostarcza użytkownikom istotne dla nich informacje. „Naszym celem jest zmiana perspektywy oraz kształtowanie zachowań zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju”, mówi McKenna-Percy. Innym rozwiązaniem technologicznym testowanym w ramach projektu były inteligentne latarnie uliczne. Oprócz tego, że oświetlają ulice, są również wyposażone w łączność Wi-Fi, czujniki parkowania, kamery wideo i ładowarki do pojazdów elektrycznych. W Mediolanie niektóre latarnie zostały ponadto wyposażone w urządzenia monitoringu środowiskowego, które śledzą przepływ informacji, takich jak poziom hałasu, jakość powietrza i natężenie ruchu ulicznego. „Zebrane w ten sposób informacje pomogą poprawiać jakość życia obywateli”, podkreśla McKenna-Percy. W ramach projektu testowane były również systemy zarządzania zrównoważoną energią (Sustainable Energy Management Systems, SEMS). SEMS jest systemem modułowym, który zbiera informacje z różnych lokalnych systemów i urządzeń energetycznych i na ich podstawie dostarcza informacje na temat zużycia energii z systemów ogrzewania. W Londynie SEMS służy do prognozowania i bilansowania energii w przypadku nowych aktywów energetycznych. Na podstawie uzyskanych danych system może optymalizować wydajność w oparciu o pożądany efekt, na przykład koszty operacyjne i wyższą jakość powietrza. Informacje o innych istotnych rezultatach można znaleźć w poszczególnych profilach miast udostępnionych w witrynie projektu.

Zrównoważone miasta dla każdego

„W każdym z tych sześciu miast udało się zademonstrować, jak współpraca, użycie inteligentnych technologii i udostępnianie danych mogą korzystnie wpływać na redukcję emisji dwutlenku węgla, świadczenie usług publicznych i dobrostan mieszkańców”, podkreśla McKenna-Percy. Proces przechodzenia od działań pilotażowych do wdrożeń na większą skalę opisano i opublikowano w serii sześciu podręczników, z których mogą korzystać inne europejskie miasta. „Nadal będziemy podejmować istotne działania nacelowane na nawiązywanie współpracy z kolejnymi miastami partnerskimi. Chcemy, by korzyści płynące z użycia inteligentnych technologii stały się dostępne dla większej liczby społeczności miejskich w całej Europie”, dodaje na koniec McKenna-Percy. Choć realizacja projektu już się zakończyła, uczestniczące w nim miasta nadal poszerzają zakres wdrożenia niektórych testowanych rozwiązań.

Słowa kluczowe

Sharing Cities, rower elektryczny, inteligentne technologie, dobrostan, miasta demonstracyjne, zrównoważenie, problemy obszarów miejskich, infrastruktura rowerowa, redukcja emisji dwutlenku węgla

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania