Okulary SI pomagają w walce z przestępczością
Funkcjonariusze organów ścigania nierzadko znajdują się w niebezpiecznych sytuacjach, w których muszą podejmować decyzje w ułamku sekundy. Możliwość podjęcia właściwych działań często zależy od dostępu do dokładnych informacji sytuacyjnych. Na przykład wiedząc o tym, że dany podejrzany jest uzbrojony i niebezpieczny lub że w budynku znajdują się osoby potrzebujące pomocy medycznej, można przeprowadzić skuteczniejsza akcję i uniknąć ewentualnych błędów.
Informacje pomagające w podejmowaniu decyzji
Aby odpowiedzieć na to wyzwanie, w ramach finansowanego przez UE projektu DARLENE opracowano rozwiązanie technologiczne zapewniające pracującym w terenie funkcjonariuszom organów ścigania krytyczne dane operacyjne. „Funkcjonariusze noszą okulary wykorzystujące sztuczną inteligencję (SI), które dostarczają im informacji wspomagających podejmowanie decyzji”, wyjaśnia koordynator projektu DARLENE Nikolaos Dimitriou z Helleńskiego Centrum Badań i Technologii (CERTH) w Grecji. „Dzięki temu wiedzą, co dzieje się przed nimi, ale także za nimi, i zyskują pełniejszy kontekst sytuacyjny”. Okulary SI są połączone z siecią kamer i czujników na poziomie ulicy, a także z kanałami nadzorczymi biegnącymi od innych funkcjonariuszy. Otrzymane informacje są przesyłane do centralnego systemu i analizowane w czasie rzeczywistym, a następnie przekazywane funkcjonariuszom w terenie. „Chcieliśmy, aby system zbierał i analizował informacje bez przerwy”, mówi Dimitriou. „Na przykład jeśli osoba, że osoba przed funkcjonariuszem jest uzbrojona, możemy dać mu znać, by postępował ostrożnie”. Zespół opracował większość technologii od podstaw. Okulary SI, wraz z niezbędnymi algorytmami, zostały zbudowane przez jednego z partnerów projektu. Wskazano też odpowiednie istniejące metody i technologie oraz zintegrowano je z ogólną koncepcją prototypu.
Lepsza wizualizacja krytycznych sytuacji
Prototypowy system przetestowano następnie w dwóch przypadkach testowych z udziałem funkcjonariuszy policji. Pierwsza symulacja dotyczyła rozpoznawania podejrzanych przedmiotów i rannych osób na lotnisku. Potwierdzono, że system DARLENE ułatwia dokładną wymianę informacji między zespołami ochrony lotniska i ogólnie przyczynia się do poprawy świadomości sytuacyjnej w zatłoczonych miejscach. Druga symulacja polegała na postępowaniu z uzbrojonymi przestępcami w zatłoczonych miejscach, takich jak hotele czy centra handlowe. Celem testów było sprawdzenie, czy system DARLENE może ułatwić bardziej skoordynowane reagowanie podczas strzelaniny. Dzięki wykorzystaniu szeregu wstępnie rozmieszczonych czujników system DARLENE zapewniał funkcjonariuszom dodatkowe informacje o położeniu osób i obiektów w tych scenariuszach. W ten sposób mogli oni lepiej zobrazować sobie sytuację.
Szerokie zaangażowanie funkcjonariuszy organów ścigania
Kluczowe ustalenie dotyczyło tego, że korzystanie z prototypowego systemu pozwoliło funkcjonariuszom działać bardziej efektywnie i dokładnie. „Sukces naszych prac był możliwy w dużej mierze dzięki szerokiemu zaangażowaniu użytkowników końcowych”, twierdzi Dimitriou. „Umożliwiło nam ono dopracowanie technologii przed przetestowaniem jej w projektach demonstracyjnych”. Zespół zasięgnął też opinii użytkowników, aby przygotować koncepcje przyszłych zastosowań. Dotyczą one na przykład patroli policyjnych i identyfikacji biometrycznej na lotniskach. Użytkownicy sugerowali również, że urządzenie mogłoby być bardziej wytrzymałe i lżejsze. „Jeśli chodzi o aspekt badawczy projektu, będziemy dopracowywać tę technologię i analizować potencjał jej zastosowania w innych obszarach bezpieczeństwa”, mówi Dimitriou. „Jeśli zaś chodzi o wymiar komercyjny, wiele małych i średnich przedsiębiorstw już teraz wyraża zainteresowanie komercjalizacją elementów technologii, w tym okularów SI”.
Słowa kluczowe
DARLENE, SI, prawo, policja, przestępcy, czujniki, lotniska, biometria