European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Integrating physiological responses into species distribution models to forecast the effects of future ocean warming and oxygen depletion on fish larvae dynamics

Article Category

Article available in the following languages:

Złożone strategie larw ryb w obliczu stresu termicznego i niedotlenienia

Nowe dowody eksperymentalne i ulepszone modele rozmieszczenia gatunków pokazują, że nawet maleńkie larwy ryb potrafią się aklimatyzować, by zwiększyć swoją odporność w obliczu zmiany klimatu.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła lata 2021–2030 dekadą nauki o oceanach na rzecz zrównoważonego rozwoju, podkreślając integralną rolę opartego na nauce zarządzania oceanami w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. Jednym z wielu aspektów tej inicjatywy jest badanie odpowiedzi larw ryb na zmianę klimatu. Korzystając ze wsparcia działań „Maria Skłodowska-Curie” (MSCA), zespół projektu FUTURELARVAE przeprowadził badania dotyczące wpływu, jaki ocieplenie i deficyt tlenowy w oceanach wywierają – zarówno pojedynczo, jak i łącznie – na wzorce rozmieszczenia larw, uwzględniając niezwykle istotne połączenie reakcji fizjologicznych i behawioralnych, które mogą pośredniczyć w zachodzących zmianach.

Uzupełnienie wiedzy dzięki eksperymentom i nowym modelom

Modele rozmieszczenia gatunków są szeroko stosowane do oceny przydatności danego siedliska do tarła i rekrutacji larw ryb. Jednak stypendysta MSCA André R. A. Lima z instytutu uniwersyteckiego ISPA CRL podkreśla: „Zaledwie w kilku artykułach na ten temat znajdziemy prognozy dotyczące wpływu zmiany klimatu na rozmieszczenie larw. Co więcej, prognozy te nie uwzględniają pełnego zakresu procesów, które kształtują rozmieszczenie larw w różnych scenariuszach zmiany klimatu”. Zespół projektu FUTURELARVAE przyjrzał się bliżej obu tym kwestiom, stosując podejście łączące badania eksperymentalne z modelowaniem.

Dwa gatunki, dwa różne naturalne wzorce rozmieszczenia

Lima zdecydował się zbadać dwa cechujące się nieco odmiennymi ścieżkami rozwoju gatunki ryb, które wyróżnia fakt, że podczas tarła uwalniają duże ilości ikry i mleczu unoszące się swobodnie w wodzie morskiej w celu zewnętrznego zapłodnienia. Wczesna faza rozwoju takich tarlaków nazywana jest dryfem pelagicznym. Do tego typu gatunków należą sargus i ateryna, przy czym w przypadku sargusa faza dryfu jest dłuższa niż u ateryny, zanim zbliży się on do linii brzegowej. Zespół badał larwy ryb po kilku tygodniach rozprzestrzeniania się w wodzie. Na tym etapie larwy mają pewną zdolność pływania i przenoszą się z otwartego morza do siedlisk przybrzeżnych, gdzie doświadczają skutków wyższych temperatur i niedotlenienia. „Oba gatunki rozwinęły skuteczne, choć różne strategie życiowe, aby odbyć tarło o określonym czasie i w określonych regionach, w których warunki środowiskowe są optymalne do zagwarantowania pomyślnej rekrutacji larw ryb i dołączenia do populacji dorosłych osobników. Konieczne jest porównanie tych strategii i ustalenie, czy okażą się one skuteczne także w siedliskach morskich w przyszłości”, wyjaśnia Lima.

Zmiana klimatu, reakcje fizjologiczne i rozmieszczenie larw

Nowe dane zebrane przez Limę i ulepszony model rozmieszczenia gatunków przyniosły zachęcające wyniki. Jak się okazuje, larwy sargusa są w stanie poprawić swój metabolizm beztlenowy, aby zwiększyć prędkość pływania, nawet gdy metabolizm tlenowy zmniejsza się pod wpływem dwóch czynników – ocieplania się oceanu i deficytu tlenowego – badanych zarówno oddzielnie, jak i łącznie. Podobnie, w przypadku tych samych czynników stresogennych larwy ateryny są w stanie ograniczyć mobilność, aby ustabilizować swój metabolizm. „Nie spodziewaliśmy się, że nawet tak wrażliwe larwy będą posiadać złożone strategie radzenia sobie z aklimatyzacją w warunkach stresu termicznego i niedotlenienia. Analizując łącznie wiele reakcji o znaczeniu dla ekologii, byliśmy w stanie zidentyfikować związki między strategiami fizjologicznymi i behawioralnymi oraz odkryć mechanizmy wykorzystywane przez ryby we wczesnych stadiach rozwoju do radzenia sobie z połączonymi skutkami ocieplenia i niedotlenienia. Należy jednak wziąć pod uwagę koszty ekologiczne tych strategii”, podsumowuje Lima. Informacje dotyczące przyszłości tarlisk, rekrutacji larw ryb oraz ekspansji lub utraty siedlisk, a także identyfikacja tak zwanych ostoi klimatycznych – to narzędzia, które będą wspierać ochronę zasobów rybołówstwa i strategie zarządzania nimi. Wsparciem na tym polu okazały się prace zespołu projektu FUTURELARVAE, które wpisały się w zawarte w dekadzie nauki o oceanach hasło dotyczące „nauki, której potrzebujemy dla oceanu, jakiego pragniemy”.

Słowa kluczowe

FUTURELARVAE, ryby, larwy ryb, zmiana klimatu, rozmieszczenie larw, model rozmieszczenia gatunków, ocieplenie oceanów, deficyt tlenowy, tarlaki, ateryna, sargus

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania