European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Zmniejszanie wpływu lotnictwa na środowisko - krok po kroku

Uzbrojony w narzędzia i dane dotyczące wiatru, hałasu oraz emisji zespół projektu REFMAP dąży do tego, by działalność linii lotniczych oraz wykorzystanie dronów stało się bardziej przyjazne dla środowiska.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W lutym 2023 roku zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu REFMAP rozpoczął realizację misji, której ostatecznym celem jest zmniejszenie wpływu podróży lotniczych na środowisko. Prace zespołu obejmują zarówno działalność linii lotniczych, jak i operatorów dronów. Od tego czasu partnerzy skupieni wokół projektu REFMAP pod przewodnictwem Królewskiego Instytutu Technologii w Szwecji analizują zróżnicowane strategie, których wdrożenie może sprawić, że lotnictwo stanie się zrównoważone. Celem prac jest znalezienie rozwiązań, dzięki którym loty samolotów pasażerskich staną się neutralne dla środowiska, a drony będą mogły dzielić przestrzeń powietrzną z konwencjonalnymi statkami powietrznymi. Co więcej, dzięki pracom zespołu linie lotnicze będą mogły wykorzystywać paliwa i optymalne trasy lotów, które minimalizują wpływ na klimat i zanieczyszczenie powietrza. Wstępne wyniki prac są dotychczas bardzo obiecujące.

Nowe spojrzenie na wiatr i hałas

Jeden z partnerów projektu REFMAP, Uniwersytet w Salford w Zjednoczonym Królestwie, doprowadził do końca pierwsze doświadczenie w ramach programu, którego celem jest zebranie danych dotyczących reakcji ludzi na hałas wytwarzany przez różne rodzaje dronów i ich przeloty. Celem tych prac jest opracowanie modelu, który będzie w stanie przewidzieć wpływ hałasu generowanego przez drony i pomoże w optymalizacji ich przelotów w celu zmniejszenia wpływu na społeczności. Uniwersytet Techniczny w Delfcie (Niderlandy) oraz czeska spółka AgentFly Technologies planują doświadczenia na terenie Czech, których celem będzie pomiar poziomu hałasu emitowanego przez drony realizujące różne działania. Działanie to jest kluczem do opracowania modeli hałasu, które będą wykorzystywane na potrzeby symulacji wielu scenariuszy obejmujących różne rodzaje dronów. Niderlandzcy i czescy partnerzy konsorcjum odkryli także sposób na przewidywanie zachowania wiatru w obszarach miejskich przy użyciu modelu obliczeniowej dynamiki płynów o niskiej dokładności. Dzięki temu są w stanie badać i optymalizować trasy przelotów dronów. Zespół projektu REFMAP wykorzystuje również symulacje o wysokiej dokładności, aby dokładnie prognozować turbulencje przepływu powietrza wokół budynków. Dzięki nim badacze są w stanie lepiej opisywać zjawiska turbulencji w okolicach budynków i wykorzystywać wyniki na potrzeby narzędzia optymalizującego przeloty dronów. Badacze opracowali także narzędzie OpenFOAM, które wykorzystuje uśrednienie w czasie równań Naviera-Stokesa opisujących dynamikę płynu i przepływów turbulentnych w celu obliczenia wskaźników ryzyka. Celem opracowania tego narzędzia było „obliczanie wymaganych średnich oraz statystyk, a także skrócenie czasu analiz do około 200 sekund z wielu godzin w przypadku narzędzi napisanych w języku Python”, jak czytamy w informacji prasowej opublikowanej przez zespół projektu REFMAP. Kod źródłowy rozwiązania został udostępniony bezpłatnie przez badaczy.

Badanie emisji

Badacze Królewskiego Instytutu Technologicznego dostosowali konwencjonalną metodę obliczania emisji spalin nazywaną drugą metodą przepływu paliwa Boeinga, uwzględniając zrównoważone paliwa lotnicze w różnych proporcjach. Obecnie trwają końcowe prace nad jej wdrożeniem, mające na celu zwiększenie dokładności przewidywania emisji związanych z wykorzystaniem tych paliw. Naukowcy Uniwersytetu Karola III w Madrycie, jednego z partnerów projektu REFMAP, planują przedstawienie szczegółowej analizy wykonalności i potencjału wykorzystania przyjaznego dla klimatu planowania lotów w celu zmniejszenia wpływu sektora lotniczego na klimat. María Cerezo i Manuel Soler, naukowcy zatrudnieni na Uniwersytecie Karola III, opisują rozwiązanie w wypowiedzi przytoczonej w informacji prasowej opublikowanej w portalu EurekAlert!: „Uzyskane dotychczas rezultaty pokazują, że skuteczność zoptymalizowanego pod kątem klimatu planowania tras jest ściśle związana z warunkami pogodowymi, które stanowią w tym wypadku kluczowy wskaźnik". Prace w ramach projektu REFMAP (Reducing Environmental Footprint through transformative Multi-scale Aviation Planning) dobiegną końca w 2026 roku. Więcej informacji: strona projektu REFMAP

Słowa kluczowe

REFMAP, dron, klimat, hałas, wiatr, turbulencje, lotnictwo, trasa lotu

Powiązane artykuły