Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Co nowego w projekcie ECRC: Postęp w badaniach i rozwoju szczepionek w celu ochrony przed przyszłymi zagrożeniami pandemicznymi

Finansowany ze środków UE projekt ECRC odcisnął trwały ślad na trwających wysiłkach na rzecz stworzenia nowych szczepionek przeciwko trzem potencjalnie zagrażającym życiu chorobom zakaźnym: Eboli, czikungunii i gorączce doliny Rift. Praca ta ma fundamentalne znaczenie dla późniejszych wspólnych wysiłków KE-CEPI dotyczących wszystkich trzech obszarów chorobowych.

Zdrowie icon Zdrowie

Od uruchomienia w 2019 r. do początku 2024 r. projekt ECRC pomógł Koalicji na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii (CEPI) z siedzibą w Norwegii przyspieszyć opracowywanie szczepionek w celu ochrony zdrowia i dobrobytu ekonomicznego milionów ludzi. Opierając się na wnioskach wyciągniętych z kryzysu związanego z wirusem Ebola w Afryce Zachodniej w latach 2014–2016 i pandemii COVID-19, CEPI wykorzystała fundusze ECRC do dalszego opracowywania szczepionek przeciwko wirusom Ebola, Chikungunya i gorączki doliny Rift. Wysiłki te mogą pomóc przyspieszyć reagowanie na epidemie w przyszłości, nie tylko w przypadku tych chorób, ale także innych wirusów z tej samej rodziny. W 2019 r. fundusze UE wsparły szeroko zakrojone badanie kliniczne w Demokratycznej Republice Konga. Badanie było prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia i Institut National de Recherche Biomédicale oraz wspierane przez CEPI i innych globalnych partnerów w dziedzinie zdrowia, z wykorzystaniem szczepionki przeciwko wirusowi Ebola wyprodukowanej przez Janssen Pharmaceuticals. Była to część wysiłków zmierzających do opanowania epidemii w 2019 r. w regionie Kiwu Północnego. CEPI kontynuuje swoje wsparcie dla dalszych badań nad szczepionkami przeciwko wirusowi Ebola i niedawno uruchomiła zaproszenie do składania wniosków dotyczących opracowania nowych szczepionek, które mogłyby chronić przed wirusem Ebola i innymi śmiertelnymi patogenami z tej samej rodziny.

Walka z gorączką Chikungunya i gorączką doliny Rift

Wysiłki na rzecz zwalczania gorączki doliny Rift — ostrej, potencjalnie śmiertelnej wirusowej choroby krwotocznej — obejmowały inwestycje w rozwój dwóch potencjalnych szczepionek chroniących przed tą chorobą. Jeden z kandydatów, opracowany przez Uniwersytet Wageningen w Holandii, był jednym z pierwszych na świecie, który wszedł do badań klinicznych, niedawno opublikowano też obiecujące pierwsze wyniki badania fazy I przeprowadzonego w Belgii. Wygenerowane dane dostarczyły materiał do badań klinicznych umożliwiający przeprowadzenie badań fazy I/II w regionach endemicznych w Afryce Wschodniej w ramach późniejszej współpracy KE-CEPI. Stanowi to ważny krok dla zapewnienia, że przyszła szczepionka przyniesie korzyści osobom najbardziej zagrożonym. CEPI obecnie zastanawia się nad sprawdzeniem obiecujących kierunków badań nad szczepionką przeciwko gorączce doliny Rift. Dodatkowe inicjatywy obejmują warsztaty, które niedawno odbyły się w Nairobi w Kenii i zgromadziły 60 ekspertów ds. gorączki doliny Rift — miały na celu omówienie luk epidemiologicznych i modelowania badań. CEPI aktualnie zbiera wnioski od zespołów badawczych, które łączą wiedzę specjalistyczną w zakresie epidemiologii gorączki doliny Rift, modelowania i sztucznej inteligencji, aby zbadać kluczowe pytania dotyczące tego, kiedy, gdzie, dlaczego i w jaki sposób pojawiają się ogniska choroby oraz czy badania kliniczne szczepionek są rzeczywiście możliwe. Wsparcie ECRC pozwoliło również CEPI zainwestować miliony w trzy potencjalne szczepionki, w tym pierwszą w historii licencjonowaną szczepionkę przeciwko chorobie Chikungunya opracowaną przez francuską firmę farmaceutyczną Valneva, zatwierdzoną do stosowania u dorosłych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Europie. Valneva stara się obecnie o licencję w Brazylii przy wsparciu UE i CEPI. Poprzez wspólną współpracę UE i CEPI wspierają badania mające na celu poszerzenie dostępu do szczepionek w krajach o niskim i średnim dochodzie oraz rozszerzenie stosowania licencjonowanych szczepionek przeciwko czikungunii u dzieci i kobiet w ciąży. Sally Girgis-Hjoberg, dyrektorka ds. mobilizacji zasobów i relacji inwestorskich, komentuje niektóre z dotychczasowych osiągnięć projektu: „Jestem szczególnie dumna z roli, jaką CEPI, Unia Europejska i Valneva odegrały w rozwoju pierwszej w historii szczepionki przeciwko czikungunii, aż do uzyskania licencji... Teraz skupiamy naszą uwagę na rozszerzeniu dostępu do szczepionki na całym świecie, w tym w krajach o niskich i średnich dochodach, w których czikungunia występuje endemicznie”.

Słowa kluczowe

ECRC, gorączka doliny Rift, Chikungunya, Ebola, szczepionka, choroba, Koalicja na rzecz innowacji dotyczących gotowości na wypadek wystąpienia epidemii, CEPI