Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Aligning Migration Management and the Migration-Development Nexus

Article Category

Article available in the following languages:

Obszerny zbiór danych rzuca więcej światła na migrację

Dane zebrane w 26 lokalizacjach zarówno w krajach pochodzenia, jak i państwach tranzytu zasilają nowe wytyczne dla decydentów oraz akademickie programy nauczania poświęcone migracji.

Kraje europejskie od dawna pracują nad odpowiednimi strategiami i politykami, które pozwolą im lepiej zarządzać migracją ludności spoza Unii Europejskiej. Bywa, że pochopne założenia co do pierwotnych przyczyn migracji zmniejszają skuteczność działań, ponieważ nie są oparte na dokładnej ocenie dotyczącej przyczyn i okoliczności, w jakich ludzie decydują się na migrację. W związku z potrzebą uporządkowania tej kwestii powstał finansowany ze środków UE projekt MIGNEX, który pozwolił na zebranie i przeanalizowanie danych z 10 krajów pochodzenia lub tranzytu, a także na rozpowszechnienie wyników wśród różnych zainteresowanych stron.

Różnorodność metod zbierania danych

W skład konsorcjum projektu MIGNEX weszły instytucje akademickie i zewnętrzne instytucje pomocowe z Afryki, Azji i Europy. W ramach swoich zadań wszyscy partnerzy przeprowadzili badania, które objęły 26 lokalnych społeczności w 10 krajach, w ten sposób uzyskując wgląd w pierwotne przyczyny migracji. Dane pochodzą z takich krajów, jak: Afganistan, Etiopia, Ghana, Gwinea, Nigeria, Pakistan, Republika Zielonego Przylądka, Somalia, Tunezja i Turcja. Kierownik projektu Jørgen Carling (PRIO) wyjaśnia: „Nadrzędnym celem projektu MIGNEX było wniesienie wkładu na rzecz poprawy skuteczności i spójności zarządzania migracją z wykorzystaniem popartej dowodami wiedzy na temat powiązań między rozwojem a migracją”. Zebranie danych było możliwe dzięki przeprowadzeniu 13 174 badań ankietowych, 104 dyskusji w grupach fokusowych, 516 wywiadów z najważniejszymi informatorami i 168 wywiadów z ekspertami ds. polityki. Czas trwania projektu – wydłużony z pięciu do sześciu lat ze względu na pandemię COVID 19 – okazał się wystarczający do tego, by zrealizować szereg ambitnych planów dotyczących zarówno gromadzenia, jak i analizy danych. Co więcej, dzięki temu zespół projektu MIGNEX był w stanie zrealizować pilotażową inicjatywę poświęconą zbieraniu danych, a następnie dopracować swoje narzędzia. Dużą zaletą była różnorodność podmiotów tworzących konsorcjum, co niewątpliwie przyczyniło się do osiągnięcia wysokiej jakości wyników. Oprócz klasycznych metod analizy danych w projekcie zastosowano szereg innowacyjnych podejść, takich jak analiza wielopoziomowa, analiza mediacji i jakościowa analiza porównawcza.

Rozpowszechnianie wyników

W ramach projektu powstało ponad 80 publikacji, a materiały te są dostępne dla każdego w repozytorium Zenodo. Wiedza zgromadzona w czasie projektu MIGNEX będzie jeszcze przez wiele lat stanowić podstawę dla wytycznych adresowanych nie tylko do decydentów, ale również środowisk akademickich. Publikacje cechuje duża różnorodność, gdyż uczestnicy projektu starali się dostosować je do konkretnych odbiorców i konkretnych celów. Konsorcjum projektu może się między innymi pochwalić wydaniem 10 dokumentów orientacyjnych – krótkich publikacji dotyczących konkretnych ustaleń istotnych z punktu widzenia decydentów. Co ciekawe, 14 rozdziałów podręcznika – opracowanego pierwotnie tylko na wewnętrzny użytek – cieszyło się ogromnym zainteresowaniem wśród środowisk akademickich i naukowych. Ponadto uczestnicy projektu MIGNEX opublikowali 29 artykułów naukowych, na bazie których formułowane są konkluzje na potrzeby kształtowania polityki. Z kolei krótkie sprawozdania dotyczące studiów przypadków doskonale dokumentują dynamikę migracji w każdym z 26 obszarów badawczych. Te przystępnie napisane i ukierunkowane publikacje zostały dobrze przyjęte w kręgach odbiorców zaangażowanych w tworzenie polityki. Jak zdradza Jessica Hagen-Zanker (ODI), która kieruje pracami w dziedzinie komunikacji i oddziaływania projektu: „Jeden z użytkowników końcowych w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych pokazał nam swoje bogato oznaczone kopie naszych raportów jako dowód na to, jak często z nich korzystano, a także poprosił o kolejne egzemplarze, aby podzielić się nimi z uczestnikami delegacji z Unii Afrykańskiej”. Zorganizowana w ramach projektu MIGNEX konferencja polityczna to przykład kolejnego udanego sposobu na rozpowszechnianie wyników projektu. Odbyła się ona w Brukseli w kwietniu 2024 roku, gromadząc 120 ekspertów z całego świata. Jej celem było promowanie otwartego dialogu politycznego. Szersze oddziaływanie projektu MIGNEX na politykę zostało zaprezentowane w niniejszej publikacji. Próba rozwiązania problemów związanych z migracją jest trudnym zadaniem. Jak dodaje Carling: „Jedną z głównych rzeczy, których się nauczyliśmy, jest zrozumienie, że migracja może oznaczać zupełnie coś innego w zależności od kontekstu, a przyczyny i skutki migracji cechuje więcej różnic niż podobieństw w zależności od obszaru badawczego”. Co więcej, postrzeganie migracji jako pozytywnego bądź negatywnego zjawiska zależy między innymi od kroków podejmowanych przez decydentów zarówno w UE, jak i poza jej granicami. Dzięki badaniom opartym na dowodach projekt MIGNEX dostarczył rządom najlepszych i aktualnych informacji niezbędnych do podejmowania decyzji politycznych. Więcej informacji można znaleźć na kanale YouTube projektu MIGNEX.

Słowa kluczowe

MIGNEX, migracja, zbieranie danych, pierwotne przyczyny, konferencja polityczna, polityka migracyjna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania