Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Smart and secure energy solutions for future mobility

Article Category

Article available in the following languages:

Rozwiązania cyfrowe wspierają zieloną energetykę i mobilność

Nowatorskie cyfrowe podejście do sektorów energetyki i mobilności może pomóc Europie w przejściu na wydajne i ekologiczne rozwiązania transportowe.

W obliczu coraz bardziej widocznych zagrożeń związanych ze zmianą klimatu, potrzeba znalezienia realnych rozwiązań staje się coraz bardziej istotna. Panuje coraz większa zgoda co do tego, że dekarbonizacja naszych systemów energetycznych i rozwiązań w zakresie mobilności może odegrać kluczową rolę w łagodzeniu niektórych spośród najgorszych skutków tej zmiany. W tym celu powstał finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt ENERGY ECS(odnośnik otworzy się w nowym oknie), którego celem jest zmniejszenie zależności od paliw kopalnych i pomoc w przejściu na bardziej zrównoważone systemy energetyczne, zwłaszcza w obszarze mobilności. „Naszym głównym celem było przyspieszenie cyfryzacji systemów energetycznych i mobilności dzięki opracowaniu zaawansowanych technologii elektronicznych, komponentów i systemów - to właśnie oznacza nazwa ECS”, wyjaśnia Ksenia Avetisova, koordynatorka projektu i kierowniczka ds. rozwoju strategii spółki Tietoevry(odnośnik otworzy się w nowym oknie) w Finlandii. „Tego rodzaju rozwiązania przyczynią się z kolei do zwiększenia europejskiej innowacyjności, a także możliwości produkcyjnych”.

Drony, autonomiczne pojazdy i pozyskiwanie energii

W celu realizacji tych celów zespół projektu skupił się na wprowadzeniu rozwiązań cyfrowych w siedmiu scenariuszach(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Obejmowały one nowe rozwiązania logistyczne, dwukierunkowe systemy ładowania pojazdów oraz bezpieczne funkcje autonomicznych pojazdów. Zespół projektu starał się również rozwijać nowe modele biznesowe w sektorach energetyki i mobilności. Jeden ze scenariuszy dotyczył innowacyjnych sposobów ładowania dronów w celu zwiększenia zasięgu lotów. W ramach projektu badacze wykorzystali dachy autobusów elektrycznych w roli stacji dokujących umożliwiających ładowanie i podróżowanie między miejscami docelowymi, a także niezależne stacje ładowania oparte na ogniwach fotowoltaicznych, które miały być rozmieszczone w odległych obszarach. W ramach innego scenariusza badacze testowali autonomiczne autobusy elektryczne zdolne do odnajdywania drogi powrotnej do stacji ładowania. Prace objęły również ulepszone pozyskiwanie energii słonecznej w celu wydłużenia żywotności akumulatorów w inteligentnych kontenerach. W ramach prac badacze przetestowali moduł fotowoltaiczny łączący różne technologie ogniw słonecznych, aby upewnić się, że przetrwa on wymagające warunki transportowe.

Rozwój technologii cyfrowych w zakresie mobilności

Analiza tych scenariuszy i przeprowadzone badania przyniosły szereg imponujących wyników(odnośnik otworzy się w nowym oknie). „Udało nam się opracować innowacyjną stację dokującą dla dronów i system automatycznego lądowania”, zauważa Avetisova. „Opracowaliśmy również układ pamięci o bardzo niskim poborze mocy do zastosowań w rozwiązaniach internetu rzeczy (IoT) oraz wielokrotnie nagradzany(odnośnik otworzy się w nowym oknie) inteligentny, samowystarczalny kontener lotniczy wyposażony w funkcje kontroli temperatury. Zademonstrowaliśmy także technikę pozyskiwania energii w celu zasilania komercyjnych czujników opon”. Badacze poczynili istotne postępy w technologii autonomicznych pojazdów, osiągając wysoką dokładność pozycjonowania dzięki zaawansowanym czujnikom oraz w pełni zintegrowanemu systemowi LIDAR. Opracowali także nowatorski system bezprzewodowego ładowania dronów. W ramach projektu powstało również nowe oprogramowanie do bardziej efektywnego zarządzania inteligentnymi sieciami.

Komercjalizacja istniejących i wykonalnych prototypów

Avetisova i jej zespół są przekonani, że projekt pomoże Europie w realizacji celów zielonej transformacji energetycznej i przyczyni się do osiągnięcia założeń w zakresie odporności. Zespół wykazał między innymi, że drony mogą być bezpiecznie połączone z autobusami w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa lotów w miastach, a inteligentne kontenery mogą dysponować większymi możliwościami. „Prace w ramach projektu zaowocowały 20 publikacjami naukowymi, 36 prawami własności intelektualnej oraz opracowaniem 16 nowych produktów i usług”, zauważa Avetisova. „Skomercjalizowaliśmy siedem produktów, przyczyniając się do utworzenia ponad 100 nowych miejsc pracy”. W ramach projektu zespół opracował również zaawansowane inteligentne sieci z dwukierunkowym ładowaniem i odnawialnymi źródłami energii, poprawił efektywność paliwową poprzez inteligentne monitorowanie opon oraz zwiększył efektywność energetyczną autonomicznych pojazdów elektrycznych. „Plany na przyszłość obejmują komercjalizację wykonalnych prototypów i skalowanie modeli biznesowych”, dodaje Avetisova. „Mamy nadzieję osiągnąć kolejny poziom innowacji poprzez współpracę z europejskimi organizacjami i instytucjami badawczymi oraz wdrożyć nasze rozwiązania na skalę globalną”.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania