European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-24

Quantitative trait loci affecting milk production: mapping and utilization for marker assisted selection in dairy and dual purpose cattle.

Article Category

Article available in the following languages:

Optymalizacja produkcji mleka

Loci cech ilościowych (ang. QTL — quantitative trait loci) są specyficznymi fragmentami DNA powiązanymi z konkretną cechą fenotypową. Zrozumienie sposobu, w jaki cechy są dziedziczone przez pokolenia i w jaki loci cech ilościowych biorą w tym udział, mogłoby mieć duże znaczenie m.in. w przemyśle spożywczym i rolniczym.

Zdrowie icon Zdrowie

W ramach finansowanego przez WE projektu BOVMAS skupiono się na mapowaniu genetycznym loci cech ilościowych związanych z produkcją mleka w szeregu populacji bydła. Celem było stworzenie obszernej bazy danych informacji map loci cech ilościowych, a także metodologii nowatorskiej selekcji wspomaganej markerem (ang. MAS — marker assisted selection). Ten rodzaj informacji mógłby w przyszłości pomóc naukowcom w wyborze poszczególnych zwierząt na podstawie cech, co doprowadziłoby do zwiększania produkcji mleka z pokolenia na pokolenie. Badacze z Uniwersytetu w Mediolanie skupili się na populacjach bydła mlecznego rasy brązowej szwajcarskiej. Przed powstaniem tego projektu nie były dostępne specyficzne mapy QTL dla bydła rasy brązowej szwajcarskiej. Naukowcy przeprowadzili badania pod kątem markerów związanych z wydajnością produkcji mleka i procentową zawartością białek w mleku, przy czym za znaczące uznano odpowiednio 29 i 19 markerów. Pięć z nich wybrano do dalszych badań. Nowo uzyskane informacje można włączyć do metodologii hodowlanych w całej Europie skierowanych na poprawienie produkcji i jakości mleka w różnych rasach bydła.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania