Skip to main content
European Commission logo print header

Initiative and co-ordination to prepare laboratories in newly associated states for full implementation of the low-voltage directive (LVD)

Article Category

Article available in the following languages:

Prosta weryfikacja pomiarów temperatury

Aby sprawdzić prawidłowe działanie i dowieść niezawodnej skuteczności stosowania dousznych termometrów na podczerwień (IRET), partnerzy projektu INCOLAB opracowali normy pomiarowe i przeprowadzili odpowiednie eksperymenty.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Wprowadzone w latach 80-tych na rynek nowe, alternatywne i bezinwazyjne termometry IRET stały się bardzo popularne. Te zasilane bateryjnie termometry są wkładane do przewodu słuchowego zewnętrznego bez kontaktu z tkanką kostną i błoną bębenkową. Wyniki pomiaru emisji ciepła z przyśrodkowej części przewodu słuchowego zewnętrznego są wyświetlane po upływie kilku sekund. W celu weryfikacji dokładności i wiarygodności tych odczytów naukowcy z Uniwersytetu w Ljubljanie na Słowenii opracowali plan eksperymentu. Przewód słuchowy zewnętrzny porównano z modelem ciała doskonale czarnego. W eksperymencie przeprowadzonym w laboratorium modelem ciała doskonale czarnego był niewielki otwór w większej wnęce, przez który promieniowanie prawie w ogóle nie przedostawało się ani nie było odbijane. Zgodnie z założeniem wpadające przez niewielki otwór promieniowanie powinno odbić się wielokrotnie od ścian wnęki i zostać niemal całkowicie pochłonięte. Aby ocenić działanie termometrów IRET, wnękę ciała doskonale czarnego zanurzono w łaźni wodnej z mieszaniem o określonej, stałej temperaturze. Porównano wyniki pomiarowe termometrów referencyjnych z wynikami z wnęki ciała doskonale czarnego o różnym kształcie, temperaturze i współczynniku emisji. Udowodniono, że odchylenia pomiaru temperatury o identycznej wartości wskazane przez różne termometry są następstwem nietypowego połączenia niesprzyjających warunków. Na pomiar temperatury wpływa ciepłota dłoni wykrywana przez detektor termometru IRET oraz jego układy elektroniczne. Zaobserwowano także odchylenia w wyniku zmiany ustawienia termometrów IRET względem apertury wnęki ciała doskonale czarnego. To odkrycie dostarcza przydatnych informacji użytkownikom termometrów IRET i pozwala uniknąć dużych błędów pomiarowych. Ponadto doświadczenie zdobyte w ramach projektu INCOLAB posłużyło do opracowania nowych norm testowania termometrów klinicznych w oparciu o model ciała doskonale czarnego. Partnerzy projektu aktywnie uczestniczyli w standaryzacji norm pomiarowych opracowanych przez organizację International Organisation for Standardisation i zaleceń organizacji International Organisation of Legal Metrology.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania