European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-18

A computational logic model for the description, analysis and verification of global and open societies of heterogeneous computees.

Article Category

Article available in the following languages:

Adaptacyjne negocjacje ze stylem argumentacji Gorgiasza

Nowe badania w dziedzinie zastosowania formalnej logiki do łączności pomiędzy jednostkami komputerowymi zapewniły trwałe podłoże naukowe do projektowania globalnych systemów komputerowych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Centralne sterowanie wszystkimi jednostkami komputerowymi do tworzenia współczesnych aplikacji oprogramowania, zwłaszcza tych, które wykorzystują Internet, nie jest zawsze możliwe, a czasami niepraktyczne. Mając to na uwadze, w ramach projektu SOCS zajęto się wizją nowej technologii, dzięki której jednostki byłyby zdolne do współdziałania, bez rozpoznawania wszystkich informacji dotyczących ich dynamicznie zmieniającego się środowiska. Podczas starań mających na celu osiągnięcie takiej wizji w środowisku globalnego wykorzystania komputerów, w charakterze użytecznej abstrakcji do opisywania jednostek komputerowych zastosowano koncepcję autonomicznego agenta. Agenci są autonomiczni w tym sensie, że ich działalność nie jest sterowana centralnie. Większe struktury obejmują wielu agentów, którzy mogą być klasyfikowani według 'zasad społecznych' opisujących ich działania w obecności innych. Partnerom projektu z Uniwersytetu Cypryjskiego przydzielono zadanie opracowania struktury wsparcia agentów w odniesieniu do podejmowanych decyzji w ramach określonej strategii preferencyjnej. Ogólnie rzecz biorąc, strategie preferencyjne posiadają naturę dynamiczną i pozostają pod wpływem określonych warunków środowiska, w którym znajduje się agent. Agent powinien być zdolny do porównywania rozmaitych alternatyw oraz dochodzenia do wniosku, który odzwierciedla nowe dane wejściowe, charakterystyczne dla bieżącego środowiska. Proponowana struktura argumentacji pomaga w wychwyceniu społecznego wymiaru agenta oraz sposobu, w jaki wymiar ten może być zmieniany w zależności od zewnętrznego środowiska. Ponadto, struktura Gorgiasz, o nazwie zapożyczonej od słynnego sycylijskiego krasomówcy, obejmuje relatywne role agentów. Rola każdego z agentów określana jest bezpośrednio przy użyciu zasad pierwszeństwa, które same tworzą argumenty, jakie mają być wykorzystywane w procesie podejmowania decyzji. Pozwala to uzyskanie wyższego stopnia elastyczności uzasadnień argumentacyjnych udzielanych przez agentów na temat ich preferencji. Ponadto struktura Gorgias radzi sobie w sposób skuteczny z niekompletną wiedzą agentów dotyczącą środowiska zewnętrznego, oraz ilustruje jak prowadzone przez agentów procesy rozważania mogą wpływać na ich współdziałanie z innymi agentami. Naukowcy z Uniwersytetu Cypryjskiego badają obecnie jak powiązać proponowaną strukturę argumentacji z pracami w zakresie psychologii procesów poznawczych, a poprzez to zdefiniować różnorodne osobowości agentów.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania