Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29

Crime as a Cultural Problem. The Relevance of Perceptions of Corruption to Crime Prevention. A Comparative Cultural Study in the EU-Accession States, the EU-Candidate States and in the EU-States D, GR and UK

Article Category

Article available in the following languages:

Przestępczość jako problem kulturowy

Korupcja w obszarze zapobiegania przestępczości jest w niektórych częściach Europy bardziej powszechna niż nam się wydaje. Unaocznienie i ujawnienie tego zjawiska może pomóc decydentom wyeliminować ten rodzaj korupcji.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Unia Europejska szczyci się tworzeniem społeczeństw i systemów, które są stosunkowo pozbawione korupcji, szczególnie w zakresie zapobiegania przestępczości, jednak zjawisko to jest widoczne i musi być odpowiednio potraktowane. W ramach sfinansowanego ze środków UE projektu "Przestępczość jako problem kulturowy. Znaczenie postrzegania korupcji w zapobieganiu przestępczości. Kulturowe badanie porównawcze" (Crime and Corruption) podjęto się badania lepszych metod zapobiegania korupcji. W ramach projektu przyjrzano się różnym sposobom postrzegania korupcji oraz poziomowi jej akceptacji przez społeczeństwa w różnych krajach UE. Zbadano stopień skuteczności polityk zapobiegawczych oraz sposoby podejmowania przez nie kwestii korupcji w życiu codziennym. Aby zrealizować te cele, zespół projektu dokonał analizy danych oraz dokumentów związanych ze sferami polityki, sądownictwa, policji, mediów, gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego. Przeprowadzono wywiady z zainteresowanymi stronami reprezentującymi owe dziedziny oraz przeanalizowano mocne i słabe strony systemów eksperckich. W ramach konferencji zespół projektu opracował strategie zapobiegania korupcji. Wyniki badań, jak również metody wzmocnienia współpracy z agencjami antykorupcyjnymi zostały przedstawione decydentom. Kluczowym elementem projektu "Crime and Culture" było dogłębne zbadanie dynamiki przestępczo-kulturowej w kilku różnych krajach. Zbadano określone perspektywy, wyobrażenia, polityki i aspekty instytucjonalne dotyczące korupcji w całej Europie. Oprócz analizy porównawczej środków antykorupcyjnych podejmowanych w różnych krajach, przyjrzano się także z bliska politykom antykorupcyjnym oraz podjęto w tym zakresie odpowiedni dialog na poziomie UE. Wyniki projektu zostały rozpowszechnione w ramach pięciu kluczowych spotkań i warsztatów. Pokazały one różnice w danych liczbowych i rodzajach korupcji występujące w poszczególnych krajach. Projekt "Crime and Culture" ujawnił, w jaki sposób korupcja i jej różnorodne formy często wpisują się w kulturową charakterystykę wielu krajów.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania