Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-25

The current state of the Russian Marine Ecosystem Monitoring for the White Sea and its relevance to the EU Directive on Water Policy and UN Agenda 21

Article Category

Article available in the following languages:

Łączenie systemów monitoringu środowisk morskich

W ramach finansowanego ze środków UE projektu ustanowiono kompleksową bazę danych istniejącej wiedzy i praktyk związanych z monitoringiem ekosystemu Morza Białego. Podjęte działania poskutkowały przystosowaniem systemu do integracji z systemem europejskim.

Pomimo bogactwa danych zgromadzonych w ostatnich dziesięcioleciach na temat stanu i dynamiki ekosystemu Morza Białego, różne czynniki sprawiły, że dane te nie są w pełni wiarygodne i reprezentatywne. W ramach projektu "Aktualny stan rosyjskiego monitoringu ekosystemu morskiego Morza Białego oraz jego znaczenie w związku z dyrektywą UE w sprawie polityki wodnej oraz Agendą 21 ONZ" (Ecomon) podjęto się ustanowienia bazy metadanych w celu rozwiązania tego problemu.Partnerzy projektu dokonali oceny rosyjskiego systemu monitoringu środowiska morskiego oraz określili cele do realizacji, aby w pełni wdrożyć normy badawcze, cele i formaty wyników UE. Dokładnie przeanalizowano istniejące dyrektywy, zasady i praktyki oraz zastosowano system Komisji Helsińskiej (HELCOM) w celu stworzenia wytycznych do monitorowania tych poprzednich. W ramach projektu Ecomon zorganizowano szereg warsztatów i seminariów w Rosji mających na celu realizację wyznaczonych założeń, przeszkolenie ekspertów oraz stworzenie forum do spotkań z europejskimi partnerami. Opracowano monografię na temat stanu ekosystemu Morza Białego (monitoring i prognozowane zmiany), a wyniki projektu zostały rozpowszechnione za pośrednictwem strony internetowej. Istniejące bazy danych, z których każda była zorientowana na określone cele oraz wspierana przez odpowiednie organy administracyjne, zostały również udostępnione w formie elektronicznej. Przeanalizowano różne praktyki i dokumenty regulacyjne, w tym Konwencję Helsińską, a także strategie UE i HELCOM w zakresie monitorowania i oceny Morza Bałtyckiego, a ich treść zastosowano w odniesieniu do Morza Białego. Umożliwiło to analityczne porównanie podstawowych zasad i schematów logistycznych systemów monitorowania ekosystemu do opracowania oraz zaleceń do sformułowania w celu rozwiązania wszelkich powstałych problemów. Na zakończenie projektu badacze uznali możliwość integracji rosyjskiego systemu monitoringu morskiego, w związku z czym udostępniono wszelkie komponenty niezbędne do kontrolowanego transferu do odpowiedniego systemu europejskiego. Wysiłki podjęte w ramach projektu Ecomon wykazują również potencjał wsparcia opracowania i dalszego wdrożenia nowoczesnych praktyk monitoringu morskiego.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania