European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

Multidisciplinary approach to study effects of beneficial rhizobacteria on induced plant defences to abovegroung herbivorous insects

Article Category

Article available in the following languages:

Gleba wspomaga przyjazną środowisku ochronę przed szkodnikami

Ryzobakterie to zasiedlające korzenie mikroorganizmy, które tworzą symbiotyczne relacje z wieloma roślinami. W ramach inicjatywy RHIZO-Insect zbadano możliwość wykorzystania ryzobakterii do wywołania systemowej odporności u roślin i zastosowania jej w zintegrowanym zarządzaniu szkodnikami, technice, która przyjmuje holistyczne podejście do zwalczania szkodników.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Wyniki projektu wykazały, że obecność ryzobakterii nie ma wpływu na preferencje organizmów żywiących się roślinami. Badania ujawniły również, że obecność ryzobakterii nie wpływa na zachowanie wyspecjalizowanych zwierząt roślinożernych, żywiących się roślinami tylko jednego gatunku. Jednak okazało się, że ryzobakterie wywierają wpływ na zachowanie innych zwierząt roślinożernych, które żywią się różnymi roślinami. Skład związków chemicznych wydzielanych przez rośliny może również wpływać na zachowanie parazytoidów. Parazytoidy ostatecznie zabijają swoich gospodarzy, działając tym samym jako pośrednia forma obrony dla roślin. Naukowcy odkryli, że kolonizacja korzeni roślinnych przez ryzobakterie wytworzyła zmiany w roślinie, które ingerowały w zdolność parazytoidów do rozpoznawania gospodarza mszyc. Badania ujawniły również, że związki "lotne" u roślin skolonizowanych przez ryzobakterie zostały dotknięte przez działania roślinożerców w odróżnieniu do roślin bez ryzobakterii. Wyniki te wskazują, że ryzobakterie w glebie promujące wzrost roślin mogą wpływać na zachowanie owadów podczas wzrostu rośliny. W ramach dalszych dociekań zbadano optymalne zastosowanie w długoterminowych strategiach zwalczania szkodników, które nie opierają się na pestycydach chemicznych, lecz na połączeniu biologicznych metod ochrony przed szkodnikami. W przyszłości będzie to mieć niebagatelne znaczenie w hodowli roślin, gdy ryzobakterie staną się cennym elementem skutecznej strategii zintegrowanej ochrony przed szkodnikami.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania