European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Innovation Futures in Europe: A Foresight Exercise on emerging Patterns of Innovation. Visions, Scenarios and Implications for Policy and Practice

Article Category

Article available in the following languages:

Nowo formujące się modele innowacji

Dalekowzroczność w analizie nowo formujących się modeli innowacji pomogła w opracowaniu scenariuszy, wytycznych oraz dyrektyw, które umożliwią przeniesienie innowacji w Europie na wyższy poziom.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Innowacyjność objawia się w różnych postaciach, a decydenci nieustannie szukają sposobów na jej wzmocnienie w obrębie Europy. W ramach finansowanego ze środków UE projektu INFU zbadano wizje związane z innowacyjnością, scenariusze oraz ich wpływ na kształtowanie polityk i praktyk. Uczestnicy projektu analizowali nowe struktury i modele innowacyjności, takie jak innowacje otwarte, innowacje zorientowane na użytkownika i innowacje społeczne, oraz to, w jaki sposób mogłyby one pomóc gospodarce i społeczeństwu. Zasadniczym celem tych analiz było opracowanie nowych polityk i środków sprzyjających tworzeniu środowiska przyjaznego dla innowacji. Aby zrealizować te cele, partnerzy projektu dokumentowali wszelkie zmiany w modelach innowacyjności lub przeszkody, które mogłyby zakłócić lub zniweczyć innowacje w przyszłości. Następnie zidentyfikowano 20 przyszłych krajobrazów lub wizji innowacji, wykorzystując w tym celu połączone scenariusze, oraz przeanalizowano, w jaki sposób mogłyby one pomóc w przemysłowych i akademickich badaniach poświęconych takim celom polityk jak zrównoważony rozwój. Każda z wizji opisuje to, w jaki sposób jeden lub kilka sygnałów może zakłócić proces tworzenia, rozwoju i rozpowszechniania innowacyjnych pomysłów w przyszłości. Co więcej, zespół projektowy przeprowadził wywiady z ekspertami ds. przemysłu oraz z przedstawicielami środowisk akademickich w celu zbadania wizji innowacyjności. Na ich podstawie udało się określić osiem kluczowych wyznaczników zmian w modelach innowacyjności. Następnie eksperci naświetlili możliwe skutki nowych schematów innowacyjności w kontekście produkcji, wpływu na środowisko, ram regulacyjnych itp. W rezultacie udało się określić kluczowe cechy opisujące modele innowacyjności, a także zbadać ich wpływ na polityki oraz nakreślić nowe kierunki rozwoju polityki ds. rozwoju i innowacji. Kluczowe zagadnienia w tym zakresie uwzględniają nowo formujący się światowy krajobraz innowacji, prawa własności intelektualnej oraz debaty polityczne na temat nowych form innowacji. Projekt dostarczył wytycznych dla polityk oraz położył nacisk na konieczność usprawnienia właściwej infrastruktury i zastosowania nowych wskaźników dla innowacji zorientowanej na określone wartości. Uczestnicy projektu zwrócili również uwagę na potrzebę stosowania kryteriów społecznych i środowiskowych w kierowaniu innowacją, jak również konieczność wzmocnienia więzi pomiędzy edukacją i innowacją. Zespół projektowy rozpowszechnił wszystkie wartościowe i istotne wyniki uzyskane w ramach tej inicjatywy, uwzględniając grupy funkcjonujące w ramach UE oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Opracowano cztery dyrektywy podsumowujące najważniejsze wyniki projektu, które mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój innowacyjności.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania