European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Exploiting the Potential of Structural Biology through NMR and Associated Technologies - Opportunities for Economic Development of Pharma/Biotech in Tuscany, Berlin-Brandenburg and Beyond

Article Category

Article available in the following languages:

Prowadzenie badań z zakresu biologii strukturalnej z korzyścią dla regionów

Utworzono wspólny plan działania w celu zmaksymalizowania korzyści gospodarczych dotyczących infrastruktur badawczych wykorzystywanych w biologii strukturalnej rozwijającej się dzięki zastosowaniu magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) w dwóch regionach Europy. Takie rozwiązanie pomoże zapewnić zrównoważone i pełne wykorzystanie zasobów tych regionów.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Ponieważ tradycyjne badania z zakresu biologii strukturalnej stają w obliczu nowych wyzwań, głównym celem stało się wypracowanie systemowego podejścia do życia. Spektroskopia magnetycznego rezonansu jądrowego stanowi kluczowe narzędzie analityczne w tego rodzaju najbardziej zaawansowanych technologicznie badaniach. Jednak do chwili obecnej technologia ta oraz związane z nią infrastruktury badawcze nie są jeszcze w pełni wykorzystywane w Europie. Magnetyczny rezonans jądrowy oraz związane z nim technologie stanowią integralną część takich badań, a ich rola została niedawno odzwierciedlona w Zintegrowanej Infrastrukturze Biologii Strukturalnej INSTRUCT należącej do harmonogramu Europejskiego Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych (ESFRI). Finansowany ze środków UE projekt EPISODE stawia sobie za cel naprawienie tej sytuacji i otwarcie placówek badawczych specjalizujących się w tej dziedzinie. Jego ogólnym celem było zmaksymalizowanie korzyści gospodarczych wynikających z posiadania infrastruktur badawczych wykorzystywanych w biologii strukturalnej, znajdujących się w Toskanii (Włochy), Berlinie-Brandenburgii (Niemcy) oraz poza tymi regionami. Projekt EPISODE stawiał sobie za cel współdzielenie zasobów, promowanie współpracy i poprawę współdziałania między władzami regionalnymi, instytucjami badawczymi oraz przemysłem. Projekt planował przekształcenie badań w działalność dochodową poprzez identyfikację ograniczeń hamujących obecnie współpracę między tymi grupami, a następnie ich usunięcie. Przeprowadzono dogłębną analizę obecnego potencjału oraz wymogów dotyczących władz, uczelni i przemysłu w celu wzmocnienia więzi między tymi kluczowymi podmiotami. Projekt EPISODE skoncentrował się również na rozwijaniu współpracy między krajami i między regionami oraz wspieraniu nowych rodzajów współpracy. W wyniku działań projektu EPISODE opracowano wspólny plan działania określający strategie dla dalszego rozwoju regionalnego. Określa on również szczegółowo kroki niezbędne do zwiększenie gospodarczej konkurencyjności poprzez działania z zakresu badań i technologicznego rozwoju (RTD). Plan działania wspierany był przez biznesplan, w którym określono źródła finansowania niezbędne do jego wdrożenia. Wyniki zrealizowanego projektu EPISODE cechuje potencjał do odniesienia wyjątkowego sukcesu i wywarcia dużego wpływu. Wsparcie gospodarczego rozwoju przemysłu farmaceutycznego i biotechnologicznego zarówno w tych regionach, jak i poza nimi doprowadzi do szerszej współpracy, dalszych inwestycji i większej liczbie miejsc pracy w Europie.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania