European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

The Center for Antibody Production Rijeka: Upgrading the Central Research and Service Infrastructure for the South Eastern Region of Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Budowa centrum proteomiki w Chorwacji

Ośrodki badań proteomicznych mają za zadanie tworzenie nowych technologii związanych z narzędziami badawczymi oraz metodami diagnostyki i leczenia wykorzystującymi białka (przeciwciała). Głównym celem projektu CAPRI2010 była modernizacja takich placówek w Rijece (Chorwacja).

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Wysokiej jakości przeciwciała są poszukiwane na całym świecie jako narzędzia badawcze ze względu na swoje znaczenie w badaniach nad podłożem chorób wirusowych. Są także interesującymi narzędziami diagnostycznymi, umożliwiającymi wykrywanie i monitorowanie licznych schorzeń. Leki oparte na przeciwciałach stają się coraz popularniejsze z uwagi na małą toksyczność i brak efektów ubocznych towarzyszących lekom chemicznym. Projekt CAPRI2010 miał na celu podniesienie potencjału technologicznego Centrum Proteomiki na Uniwersytecie w Rijece, tak aby przyciągnąć naukowców zainteresowanych technologią przeciwciał i proteomiką. Aby zrealizować to zamierzenie, zakupiono nowy sprzęt, zatrudniono 13 naukowców posiadających doświadczenie w wytwarzaniu przeciwciał oraz uzyskano i opisano kilkaset linii komórek hybrydoma wydzielających przeciwciała do różnych białek docelowych. Zaproszono także renomowanych uczonych z całego świata do udziału w dwóch konferencjach seminaryjnych i podzielenia się wiedzą z zakresu proteomiki, immunologii i wirologii. Centrum zorganizowało kilka krótkich wizyt swoich pracowników na innych uczelniach oraz przedstawicieli innych uniwersytetów w Centrum, których celem było szkolenie badaczy i wspieranie współpracy naukowej. Prace naukowe Centrum zaowocowały publikacją 14 artykułów w renomowanych czasopismach oraz 25 wspólnymi wnioskami o udział w projektach siódmego programu ramowego (7PR) UE i innych międzynarodowych programach. Aby zwiększyć widoczność projektu i usprawnić networking, utworzono także stronę internetową (http://www.capri.com.hr/capri2010). Oprócz CAPRI2010 Centrum Proteomiki złożyło także inny wniosek o udział w programie obejmującym potencjał naukowo-badawczy (TransMedRi). Zwieńczone sukcesem starania o granty zachęcają inne chorwackie laboratoria do udziału w 7PR.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania