European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

30-year re-analysis of CARBON fluxES and pools over Europe and the Globe

Article Category

Article available in the following languages:

Dokładne dane na temat węgla w przyjaznej dla użytkownika formie

Naukowcy wspierani ze środków UE wnieśli ważny wkład do walki z globalną zmianą klimatu. Wysokorozdzielcza analiza danych oceanicznych, lądowych i atmosferycznych w zakresie cyklu węglowego z 20 lat stanie się dokładną linią odniesienia dla przyszłych prognoz.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Rosnące stężenia gazów cieplarnianych, generowanych głównie w wyniku działalności człowieka, stanowią przyczynę globalnej zmiany klimatu. Konwencjonalne rejestry węglowe są niedostateczne, by uchwycić szybkie wahania, nie obejmują większości ekosystemów i zawierają błędy w zakresie pobierania próbek i pomiaru. Zespół naukowców zainicjował finansowany ze środków UE projekt "30-year re-analysis of carbon fluxes and pools over Europe and the globe" (CARBONES) , by stworzyć pierwszy spójny i wysokorozdzielczy rejestr historyczny globalnego cyklu węglowego, zarówno pod względem czasu (pomiar co trzy godziny) i przestrzeni (rozdzielczość jednego stopnia). Dokonano ponownej analizy danych z ubiegłych 20 lat pod kątem odchyleń w globalnej fluktuacji węgla i rezerwuarach węgla na podstawie obserwacji zarówno lądowych, jak i oceanicznych cykli węglowych. Wśród źródeł znalazły się fluktuacje powierzchniowo-atmosferyczne zawartości dwutlenku węgla (CO2) (fluktuacje netto i brutto), obszar liściasty i zasoby biomasy w różnych kategoriach ekosystemów lądowych. W projekcie podkreślono korzyści zestawienia danych oceanicznych, lądowych i atmosferycznych w porównaniu z samymi danymi atmosferycznymi w zakresie CO2. Potwierdziło to także wyzwania związane z asymilacją wszystkich źródeł danych i zapewniło stopniowe podejście pozwalające uniknąć trudności. Kluczową rolę w powodzeniu projektu odegrało rozpowszechnianie danych. Odbywa się to głównie za pośrednictwem strony internetowej projektu, która zawiera szereg przyjaznych dla użytkownika narzędzi i funkcji. Istnieje możliwość wizualizacji map i szeregów czasowych, pobierania danych i eksportowania wykresów do aplikacji GoogleEarth. Strona zawiera także portfolio prezentacji, ulotkę dla opinii publicznej i podsumowanie wykonawcze dla decydentów. Dane i analizy projektu CARBONES pozwolą na niezależną weryfikację informacji zarówno specjalistom ds. modelowania klimatu, jak i w kontekście ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Oczekuje się, że narzędzia te rozwiną się do postaci serwisu poświęconego cyklowi węglowemu i fluktuacjom węgla w ramach programu obserwacji i monitorowania Ziemi Copernicus (wcześniej GMES). Wyniki projektu zapewnią solidną podstawę do prognozowania przyszłych reakcji cyklu węgla na globalną zmianę klimatu. Podsumowując, wyniki projektu CARBONES stanowią decydujący filar podtrzymujący działania na rzecz łagodzenia globalnej zmiany klimatu.

Słowa kluczowe

Globalna zmiana klimatu, wysokorozdzielczy, cykl węglowy, czas, przestrzeń, fluktuacje, lądowy, oceaniczny, atmosferyczny, dwutlenek węgla, biomasa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania