Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Air Cargo Technology Road Map

Article Category

Article available in the following languages:

Wprowadzanie nowej generacji samolotów transportowych

Samoloty transportowe jutra będą musiały lepiej spełniać wymagania użytkowników końcowych i środowiska. Naukowcy z UE opracowali technologiczny plan działań mający umożliwić stworzenie nowej generacji takich samolotów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu CARGOMAP ("Air cargo technology road map") zajęli się przyszłą rolą transportu powietrznego. Opracowali oni plan na rzecz uzupełniania braków w zakresie technologii, przepisów i procedur, aby spełnić przyszłe wymagania z uwzględnieniem aktualnym możliwości. Rozpoczęto od analizy obecnej sytuacji i zidentyfikowano wąskie gardła i wyzwania dotyczące transportu powietrznego, jakie mogą zaistnieć w przyszłości. W ramach projektu CARGOMAP przebadano operacje związane z transportem powietrznym oraz nową generację samolotu transportowego, którego Europa będzie potrzebowała, aby zachować konkurencyjność na rynkach światowych. Do 2020 r. nie przewiduje się dużych zmian w modelach biznesowych branży transportu lotniczego, działalności w tym sektorze oraz w zakresie samolotów. Naukowcy zidentyfikowali kilka wyzwań, które wkrótce staną przed transportem lotniczym. Obejmują one przeciążone lotniska w zakresie ich przepustowości, nowe przepisy i ograniczenia środowiskowe, zarządzanie ruchem lotniczym oraz rosnące ceny ropy. Ponadto stwierdzili oni, że wpływ na transport powietrzny może mieć także aktualna sytuacja polityczna oraz takie kwestie, jak zmiana klimatu i zagrożenie ze strony międzynarodowego terroryzmu. W oparciu o modele biznesowe uczestnicy projektu określili także technologie potrzebne do budowy samolotów nowej generacji w latach 2030–2050. Naukowcy skoncentrowali się na technologiach i zajęli się szczególnie transportową działalnością lotniczą oraz samolotami. Zaprezentowali 18 różnych rodzajów samolotów, które można by wprowadzić na rynek. Rozwiązania te różniły się między sobą pod względem szybkości, kosztów i częstotliwości. Wyniki projektu stały się podstawą raportu zawierającego przegląd wszystkich wykonanych zadań oraz opracowany w trakcie realizacji projektu technologiczny plan działań. W projekcie CARGOMAP przedstawiono wyzwania, jakie staną przed transportem powietrznym, możliwości, jakie się przed nim otworzą, oraz przyszłą rolę tego sektora logistyki. Proponując innowacyjne technologie samolotów dostosowane do potrzeb transportu towarowego, projekt ma zapewnić Europie pozycję lidera przyszłego rynku lotniczego transportu towarów.

Słowa kluczowe

Samoloty transportowe, samoloty towarowe, lotniczy transport towarów, transport powietrzny, samoloty cargo, lotniczy przewóz towarów, technologie lotnicze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania