CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

ELECTRICAL IMPEDANCE-BASED SYSTEM TO MONITOR DRYING PROCESS IN SAUSAGES

Article Category

Article available in the following languages:

Nowa technologia suszenia mięsa

Sztuka solenia, wędzenia i konserwowania mięsa staje się przestarzała w obliczu nowych technologii. Nowo opracowany system pozwala poprawić smak i zwiększyć trwałość produktów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu "Electrical impedance-based system to monitor drying process in sausages" (DRYCHECK) zbudowali ten przyjazny dla użytkownika system, umożliwiający dokonywanie pomiarów i raportowanie informacji pochodzących z komory wędzarniczej. W komorach wędzarniczych mięso suszy się i dojrzewa. Omawiany system sterowania wykorzystuje czujniki umieszczone w komorach do obliczania i dostosowywania środowiska w komorze. W obliczu ogromnej presji wywołanej spadkiem eksportu i kryzysem gospodarczym, działalność wartego 267 milionów euro rynku mięs suszonych nie może już dłużej opierać się na przetwórstwie ręcznym. Branża chce ograniczyć psucie się produktów i poprawić ich jakość dzięki udoskonalonym, dokładnym wskaźnikom dojrzałości kiełbas. Powstały niedawno system wykorzystujący impedancję elektryczną spełnia te wymagania. W ramach badania przygotowano między innymi dokumentację najlepszych praktyk dotyczących suszenia produktów. Zaprojektowano i zbudowano wieloelektrodowy system do pomiaru takich parametrów mięsa, jak waga, gęstość, temperatura i względna wilgotność. Przy pracy na wolnych obrotach system zużywa mało energii. W końcowych pracach związanych z implementacją algorytmów uwzględniono analizę danych i rozkład czułości, natomiast podczas budowy prototypu badacze ukończyli pracę nad podzespołami fizycznymi i mechanicznymi. Na ostatnim etapie badań udoskonalono proces suszenia i dojrzewania kiełbas oraz zanotowano jego parametry fizyczne i chemiczne. Po przetestowaniu systemu oraz zainstalowaniu i rozpoczęciu monitorowania prototypu wdrożono odpowiednie procedury kontrolne. Jest to pierwszy komercyjny system, który umożliwia zautomatyzowanie suszenia kiełbas o niezmiennie wysokiej jakości. Korzyści ze stosowania systemu DRYCHECK odnoszą zarówno małe i średnie przedsiębiorstwa, jak i więksi producenci. Do stworzonych szans biznesowych należy sprzedaż oprogramowania oraz oprogramowania układowego. Dodatkowe zyski mogą pochodzić z bezpośredniej adaptacji, instalacji i konserwacji systemu, a także sprzedaży usług dla klientów. Sprzedaż i serwisowanie produktu powinny przynieść ponad 2 miliony euro zysku. Zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie objęte jest ochroną praw autorskich. Technologia pozostanie własnością UE i przyczyni się do zwiększenia zysków producentów dzięki ograniczeniu psucia się wyrobów.

Słowa kluczowe

Solenie, wędzenie, konserwowanie, psucie się, proces suszenia, kiełbasa, komora, mięso suszone, system wieloelektrodowy, suszenie kiełbas, suszenie i dojrzewanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania