Międzynarodowe warsztaty nt. czujników pomiarowych i systemów morskich, Walencja, Hiszpania
Podwodne sieci czujników pomiarowych mają wiele potencjalnych zastosowań, np. obrazowanie sejsmiczne podmorskich pól naftowych. Badania oceanograficzne również opierają się na postępach w podwodnych systemach gromadzenia danych. W porównaniu do sieci czujników naziemnych i systemów opartych na czujnikach są jednak dosyć ograniczone.
Aby rozszerzyć zastosowania podwodnych sieci czujników pomiarowych potrzebne są nowe opracowania, które nie czerpią z badań nad naziemnymi sieciami czujników pomiarowych. Nadawanie radiowe nie sprawdza się w systemach podwodnych ze względu na wyjątkowo ograniczoną propagację. W komunikacji podwodnej można by wykorzystać telemetrię akustyczną, aczkolwiek gotowe modemy akustyczne nie są zalecane do podwodnych sieci czujników pomiarowych o setkach węzłów, ponieważ zostały zaprojektowane do dalekiego zasięgu i są kosztowne. Zważywszy na fakt, że prędkość światła (fali radiowej) jest pięć rzędów wielkości wyższa od prędkości dźwięku, pojawiają się zasadnicze implikacje związane z synchronizacją czasu i opóźnieniami propagacji w lokalizacji. Ponadto istniejące protokoły komunikacyjne nie zostały zaprojektowane do radzenia sobie z długimi okresami uśpienia i nie mogą wyłączyć się i szybko uruchomić się ponownie.
Wydarzenie zgromadzi praktyków i naukowców w celu omówienia pojawiających się aspektów, które dotyczą nowych mechanizmów w podwodnych sieciach czujników pomiarowych i aplikacjach.Więcej informacji: http://mass2011.upv.es/marss2011/index.html(odnośnik otworzy się w nowym oknie)