"EFIC - ósmy europejski kongres na temat bólu", Florencja, Włochy
Ból to złożone zjawisko. Standardowe definicje opisują go głównie w kategoriach fizycznych jako umożliwiającą przetrwanie reakcję organizmu na negatywne bodźce. Zachodzi on i dotyka różnych części ciała i jest opisywany nad podstawie cech fizycznych, jako obiekt, który należy obserwować, oceniać, analizować, kontrolować, pokonać lub wyeliminować. Podejście to niekoniecznie wyjaśnia jednak zjawisko bólu przewlekłego.
Jeszcze 20 lat temu ludzi cierpiących na przewlekłe bóle często zbywano stwierdzeniami, że ich problem tkwi "w ich głowach" lub że są hipochondrykami. Jednakże w ostatnim dziesięcioleciu garstka oddanych sprawie naukowców odkryła, że ból przewlekły nie jest tylko objawem innej dolegliwości - niepokoju, depresji czy potrzeby uwagi - ale autonomicznym schorzeniem, które może mieć poważny i destabilizujący wpływ na życie emocjonalne, zawodowe i rodzinne chorego. Obecnie naukowcy wciąż starają się w pełni wykorzystać tę wiedzę, a prowadzone aktualnie badania dają nadzieję na powstanie nowych metod leczenia. Chodzi tu między innymi o nowe leki, urządzenia i zastrzyki, alternatywne terapie, takie jak biofeedback czy akupunktura, oraz holistyczne metody leczące umysł i ciało.
Na konferencji omawiane będą najnowsze osiągnięcia w zakresie badania i leczenia ostrego oraz przewlekłego i nawracającego bólu.Więcej informacji:
http://www1.kenes.com/efic/(odnośnik otworzy się w nowym oknie)