European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Enabling universal and equitable access to healthcare for vulnerable people in poor resource settings

Article Category

Article available in the following languages:

Dostęp do służby zdrowia dla wszystkich

Kraje ubogie w zasoby, jak kraje afrykańskie, są bardziej narażone na skutki chorób, a ich obywatele mają ograniczony dostęp do instytucji służby zdrowia. W ramach finansowanego przez UE projektu prowadzone są prace nad poprawą status quo w Afryce poprzez podejmowanie decyzji i stosowanie praktyk opieki zdrowotnej opartych na faktach.

Zdrowie icon Zdrowie

Konsorcjum projektu EQUITABLE będzie koncentrować się na pozyskiwaniu lepszej jakości danych, aby poprawić politykę wobec ochrony zdrowia i dostęp do opieki zdrowotnej w krajach afrykańskich, zwłaszcza na rzecz ludzi niepełnosprawnych. Do konsorcjum należą uczestnicy z dwóch krajów europejskich i czterech krajów afrykańskich o wymaganym stopniu wiedzy eksperckiej. Projekt EQUITABLE ma na celu określenie luk w wiedzy i opracowanie polityki i praktyk opieki zdrowotnej opartych na faktach. Będzie też identyfikować ograniczenia i wspierać wdrażanie działań pozwalających je przezwyciężyć. W czterech biorących udział w projekcie krajach Afryki — Namibii, Malawi, RPA i Sudanie — pozyskiwano jakościowe i ilościowe dane do analizy opieki zdrowotnej nad osobami niepełnosprawnymi. Dane zostały zebrane poprzez szeroko zakrojone ankiety i analizy 51 typów polityki wobec 12 grup szczególnie narażonych pacjentów i uczestniczyło w nich ponad 32 000 osób z 17 ośrodków w Afryce. W rezultacie naukowcom udało się stworzyć nową platformę do analizy polityki, EquiFrame, i podkreślić mocne i słabe strony obecnie przyjętej polityki w poszczególnych krajach. Platforma EquiFrame dostarczyła wskazówek do opracowania pierwszej polityki dotyczącej ochrony zdrowia w Malawi a w przyszłości posłuży jako pomoc w opracowywaniu takiej polityki w Sudanie. Oprócz tego może zostać wykorzystana przez inne kraje do oceny ich polityki zdrowotnej. Takie kraje, jak Irlandia, Norwegia i Wielka Brytania już skorzystały z tego narzędzia. Korzystając z EquiFrame opublikowano już ponad 10 artykułów i niedługo zostaną opublikowane wyniki wszechstronnej i szeroko zakrojonej ankiety etnograficznej. Podręcznik EquiFrame można też ściągnąć za darmo z Internetu. Wyniki projektu stanowią zestaw krytycznych danych empirycznych, które umożliwią opracowanie opartej na faktach polityki wobec opieki zdrowotnej i praktyk służby zdrowia. Na przykład właściwe protokoły zapobiegną powstawaniu oporności na liczne leki po wprowadzeniu zakazu na lekkomyślne stosowanie antybiotyków podczas opieki zdrowotnej. Ostatecznie wszyscy, w tym osoby niepełnosprawne na obszarach ubogich w zasoby, powinni mieć dostęp do dobrej opieki zdrowotnej i informacji sprzyjającej utrzymaniu dobrego stanu zdrowia.

Słowa kluczowe

Polityka wobec ochrony zdrowia, dane empiryczne, EquiFrame, grupy szczególnie narażonych pacjentów, system ramowy oparty na faktach

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania