European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A wireless network with autonomously powered and active long range acoustic nodes for total structural health monitoring of bridges

Article Category

Article available in the following languages:

Zaawansowane technicznie monitorowanie stanu mostów

Opracowanie systemu bezprzewodowego umożliwi zarządcom skuteczniejsze monitorowanie kondycji mostów i zapobieganie katastrofom.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Europejska infrastruktura drogowa i kolejowa jest gęsto usiana mostami, które stanowią kluczowe elementy sieci transportowej. Wraz z wiekiem pojawiają się jednak ślady korozji i pęknięcia, a mosty stają się coraz mniej bezpieczne, przez co wymagają ciągłego monitorowania i konserwacji. Nowe technologie bezprzewodowe mogłyby znacznie ułatwić monitorowanie stanu mostów i pomagać w zapobieganiu katastrofom spowodowanych zawaleniem się mostu. Ich opracowanie przyjęto za cel finansowanego ze środków UE projektu "A wireless network with long range acoustic nodes for total structural health monitoring of bridges" (WI-HEALTH) . Projekt zajął się stworzeniem sieci instalowanych na stałe czujników, która pozwoliłaby zastąpić inspekcje okresowe bieżącym monitorowaniem. Taki system byłby znacznie lżejszy i wymagał mniej energii od istniejących rozwiązań do monitorowania kondycji takich struktur. Projekt WI-HEALTH opracował sieci bezprzewodowe łączące wiele niezależnie zasilanych węzłów do wykrywania wad mostów (na przykład usterek w strukturach z płyt spawanych) z wykorzystaniem monitorowania ultradźwięków długiego zasięgu i emisji akustycznych. Do systemu monitorowania kondycji strukturalnej stworzono też oprogramowanie umożliwiające identyfikowanie wad na podstawie zaawansowanej analizy trendów i przetwarzania danych. Inne prace dotyczyły analizy działania czujników oraz przeglądu systemów komunikacji bezprzewodowej i możliwych źródeł zasilania energią odnawialną. Po intensywnych próbach terenowych zespół projektowy dowiódł, że stworzony system jest znacznie wydajniejszy i bardziej czuły od innych technik i umożliwia niezawodne wykrywanie wad o głębokości poniżej 6 mm. Wyniki projektu pozwoliły przybliżyć się do celu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa mostów z użyciem zaawansowanej technologii, i zostały zaprezentowane zainteresowanym stronom i przedstawicielom mediów.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania