European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Gas Absorption Heat Pump solution for existing residential buildings

Article Category

Article available in the following languages:

Wydajny układ ogrzewania gazem ziemnym

Budynki mieszkalne odpowiadają prawie za dwie trzecie zużycia energii pierwotnej w UE, a często mają duży potencjał do zwiększenia wydajności energetycznej. W ramach projekt finansowanego ze środków UE opracowano innowacyjne rozwiązanie centralnego ogrzewania przeznaczone do stosowania w domach jednorodzinnych i małych budynkach wielopiętrowych.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Zespół projektu HEAT4U (Gas absorption heat pump solution for existing residential buildings) opracował pompy ciepła do absorpcji ciepła w budynkach mieszkalnych napędzane gazem ziemnym, aby umożliwić wydajne wytwarzanie ciepła i ciepłej wody na potrzeby budynków mieszkalnych. W ramach projektu HEAT4U opracowano niezależne rozwiązanie przeznaczone do stosowania w zmiennych warunkach. Układ może pracować w temperaturze do – 17 stopni Celsjusza i nie wymaga zapasowego kotła. Uproszczenie instalacji było głównym priorytetem, co oznacza, że żadne zmiany w konstrukcji budynku nie były konieczne. Układ hydrauliczny jest podzielony na część wytwarzania ciepła oraz na część rozprowadzania ciepła, co umożliwia jego integrację z istniejącą technologią ogrzewania i architekturą układów doprowadzania wody w budynkach mieszkalnych. Innowacyjne pompy ciepła można zintegrować z pompami ciepła słonecznego lub kotłami na biomasę, które mogą zachować wysoką wydajność nawet podczas pracy przy częściowym obciążeniu. Badania terenowe w pięciu miejscach w całej Europie wykazały, że układy te zużywają około 30% mniej energii niż kotły kondensacyjne, co umożliwia gospodarstwom domowym zmniejszenie kosztów ogrzewania o 40%. Ponadto badania wykazały, że pompy ciepła wytwarzały samo ciepło do ogrzewania pomieszczeń oraz wytwarzały ciepło do ogrzewania pomieszczeń i ciepłą wodę z wydajnością odpowiednio ponad 150% i około 140%. Podstawą działania pompy ciepła jest wydobycie ciepła z powietrza atmosferycznego, a nawet ziemi. Odbywa się to za sprawą systemów, które przenoszą ciepło z zimnej do ciepłej przestrzeni, czyniąc zimne obszary zimniejszymi, a ciepłe cieplejszymi. W czasie zimowych miesięcy, pompy ciepła wychwytują ciepło z powietrza zewnętrznego i wprowadzają je do ciepłego wnętrza domu. W okresie letnim z kolei, pompy ciepła wyprowadzają ciepło z wnętrza domu na zewnątrz. Rozwiązanie opracowane w ramach projektu HEAT4U zwiększa wydajność energetyczną budynków, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla w porównaniu do konwencjonalnych kotłów kondensacyjnych. W przeciwieństwie do mikrogeneracji i innych technologii wytwarzania energii ta energooszczędna technologia oparta na naturalnym gazie ziemnym pozwala uniknąć kosztów tworzenia nowej infrastruktury sieciowej i nie wymaga ogromnych i kosztownych modernizacji.

Słowa kluczowe

Gaz ziemny, budynki mieszkalne, absorpcja gazu, pompa ciepła, ciepła woda w budynkach mieszkalnych, ogrzewanie pomieszczeń

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania