Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

A user-oriented, knowledge-based suite of Construction Industry LifE Cycle CosT Analysis (CILECCTA) software for pan-European determination and costing of sustainable project options

Article Category

Article available in the following languages:

Więcej ekologii w europejskim budownictwie

Zaawansowane narzędzia komputerowe mają szansę zrewolucjonizować proces podejmowania decyzji w branży budowlanej. Dzięki tym rozwiązaniom w przyszłości projekty staną się bardziej opłacalne i zrównoważone.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Sektor budowlany jest jednym z filarów europejskiej gospodarki, a jego wartość wynosi ponad 1,4 mld euro. Względy ekonomiczne i środowiskowe zmieniają jednak sposób, w jaki wznosimy budynki, i redefiniuje przyszłość sektora. Właściciele i inwestorzy poszukują nowych narzędzi, które dadzą im pewność, że ich kolejne przedsięwzięcia będą opłacalne i zrównoważone. W tym kontekście, uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu CILECCTA opracowali oprogramowanie do analizowania czynników ekonomicznych i środowiskowych projektów budowlanych w ich całym cyklu życiowym. W tworzeniu oprogramowania brali udział wybitni eksperci, naukowcy i badacze pracujący w przemyśle. Zaprojektowano narzędzie, które umożliwiałoby identyfikację i ocenę odpowiednich strategii wspierających podejmowanie decyzji w branży budowlanej i jej łańcuchach dostaw. Mówiąc bardziej szczegółowo, opracowano oprogramowanie, które przeprowadza pełną analizę kosztów w cyklu życiowym oraz jest kompatybilne ze wskaźnikami środowiskowymi cyklu życiowego i skodyfikowanymi katalogami cenowymi. W związku z tym zidentyfikowano cztery katalogi cenowe oraz zbiory wskaźników dla różnych regionów Europy oraz włączono je do systemu. Następnie napisano kod i przetestowano oprogramowanie, opracowując łatwy w użyciu interfejs, który minimalizuje konieczność korzystania z usług specjalistów. W trzech różnych projektach budowlanych przeprowadzono szeroko zakrojone testy oprogramowania, które potwierdziły jego przewagę nad istniejącą technologią, na przykład polegającą na dużo mniejszej ilości wprowadzanych danych. Projekt CILECCTA powinien przynieść korzyści szczególnie firmom budującym obiekty o średnim lub długim okresie użytkowania. Omawiane narzędzie pozwoli im podejmować decyzje z większą pewnością oraz umożliwi efektywne gospodarowanie zasobami podczas wznoszenia, użytkowania, konserwacji, burzenia i recyklingu budynków. Oprogramowanie zwiększy także dostępność produktów i materiałów budowlanych na rynku UE, a ponadto usprawni transfer technologii i komunikację między pracownikami. Dzięki dostępowi do opartej na wiedzy sieci małe i średnie przedsiębiorstwa sektora staną się bardziej produktywne. Przyszłość budownictwa rysuje się w dużo bardziej zrównoważonych barwach.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania