European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Characterization of pheromone-evoked sexually dimorphic social and reproductive responses in wild-caught TRPC2 mutant mice, under semi-natural conditions

Article Category

Article available in the following languages:

Porównywanie mózgu samic i samców

Zachowania zależne od płci, takie jak gody, kopulacja i pielęgnacja młodych, występują w całym świecie zwierzęcym. Naukowcy europejscy badają podłoże tych różnic w zachowaniu.

Zdrowie icon Zdrowie

Jako że takie różnice obserwowane są również u zwierząt o prymitywnych strukturach społecznych, prawdopodobnie są one uwarunkowane genetycznie i zaprogramowane rozwojowo. Projekt SEX-DIMOR-REP-BEHAV ma na celu zbadanie roli obwodów nerwowych w mózgu i feromonów, substancji chemicznych wpływających na reakcje społeczne. Naukowcy z projektu korzystają z nowego modelu myszy będącej krzyżówką dzikiej myszy z wyciszonymi genami i myszy laboratoryjnie modyfikowanej genetycznie. Wynikiem krzyżówki jest mysz dzika (model krzyżowany wstecznie), będąca nosicielem mutacji genów każdego z badanych feromonów. Myszy dzikie krzyżowane wstecznie porównywano z odłowionymi myszami dzikimi hodowanymi wsobnie w laboratorium. Wyniki wykazały, że istnieje znacząca przewaga reakcji lękowych u samic oraz agresji wobec innych samic i ich młodych. Następnie naukowcy z projektu SEX-DIMOR-REP-BEHAV skoncentrowali się na działaniu genu TrpC2, który pełni dowiedzioną rolę w zachowaniach społecznych wywołanych feromonami u myszy laboratoryjnych. Gen TrpC2 odpowiada za agresywne zachowania wobec młodych. Ponadto u krzyżowanych wstecznie myszy dzikich obserwowano utratę preferencji seksualnych i nasilenie typowych dla samców zachowań seksualnych. Aby sprawdzić swoje obserwacje naukowcy stworzyli dla myszy półnaturalne wybiegi z systemem śledzenia. W tym środowisku myszy mogły swobodnie się krzyżować niezależnie od wieku, płci i genotypu. Można było z łatwością obserwować i weryfikować zainicjowane feromonami zachowania, takie jak pogoń, zachowania seksualne, agresja, poziom uspołecznienia, hierarchia społeczna i dyskryminacja. Nowy model w postaci myszy dzikiej może zostać wykorzystany do badania innych cech, które zostały przeoczone wskutek hodowli wsobnej zwierząt laboratoryjnych. Nowo opracowane pomieszczenie z systemem śledzenia może znaleźć zastosowanie w badaniach reakcji seksualnych i społecznych u ssaków. Pozyskana wiedza może stanowić podstawę do badań nad podłożem zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Słowa kluczowe

Zachowanie zależne od płci, dzikie myszy krzyżowane wstecznie, feromon, TrpC2, półnaturalny wybieg, agresja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania