CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Building just and livable cities: Participation and contestation in neighborhood revitalization

Article Category

Article available in the following languages:

Mieszkańcy działają na rzecz swoich społeczności

Mieszkańcy dzielnic zmarginalizowanych mają możliwości, by poprawić jakość życia i stan środowiska w swoich społecznościach. Powyższe stwierdzenie to wniosek płynący z badania pokazującego, że degradacja i zniszczenie dzielnic mieszkalnych może zostać przekute w projekty na rzecz środowiska miejskiego.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W ramach wspieranego przez UE projektu "Building just and livable cities: participation and contestation in neighborhood revitalization" (URBLIV) prowadzono badania jakościowe mające na celu unaocznienie, w jaki sposób działania mieszkańców mogą przełożyć się na rewitalizację społeczności. Przeprowadzono trzy studia przypadków w dzielnicach Cayo Hueso (Hawana, Kuba), Dudley (Boston, USA) oraz Casc Antic (Barcelona, Hiszpania). Wszystkie te dzielnice były obszarami zdegradowanymi, w których przyjęto proaktywne podejście mające na celu zmianę tego stanu rzeczy. Do gromadzenia danych wykorzystano wywiady, obserwacje i analizę informacji z innych źródeł. Badacze starali się zrozumieć znaczenia indywidualne i kolektywne odzwierciedlane w działaniach mieszkańców. Przeanalizowano, w jaki sposób opracowywane tam strategie wykorzystują lokalne tożsamości indywidualne i kolektywne kształtowane w różnych systemach politycznych i kontekstach marginalizacji. Wyniki badań pozwoliły na lepsze zrozumienie pozytywnej roli mieszkańców poprzez organizowanie się, wystosowywanie wniosków i współpracę z instytucjami wspierającymi. W ramach inicjatywy URBLIV zorganizowano także kursy z zakresu ekologii politycznej, konfliktów środowiskowych i sprawiedliwości oraz projektowania badań i metod jakościowych. Ponadto opracowano międzynarodową platformę ramową na rzecz sprawiedliwości środowiskowej. W jej ramach prowadzone są badania nad gentryfikacją, we współpracy z University of Massachusetts w Bostonie. Szereg artykułów badawczych poświęconych różnym zagadnieniom związanym z projektem i jego ustaleniami przekazano do publikacji w czasopismach fachowych, takich jak "Planning Education and Research" oraz "International Journal of Urban and Regional Research". Opublikowano też dwa rozdziały książkowe, poświęcone ogrodom miejskim oraz sprawiedliwości środowiskowej. Omawiane badania umocniły znaczenie sprawiedliwości środowiskowej w polityce i planowaniu miejskim. Projekt URBLIV pomoże zatem mieszkańcom dzielnic zmarginalizowanych w organizacji i rewitalizacji ich społeczności.

Słowa kluczowe

Dzielnice zmarginalizowane, środowisko miejskie, aktywizacja społeczności, działania mieszkańców, tożsamość zbiorowa, gentryfikacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania