Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

TRACING IDENTITY IN THE EASTERN MEDITERRANEAN; A Digital Survey of Late Medieval Monuments in the Eastern Mediterranean Islands

Article Category

Article available in the following languages:

Pejzaż architektoniczny emanacją kultury

Finansowane przez UE badania rzuciły nowe światło na proces tworzenia się, zakorzeniania i zacieranie się tożsamości kulturowej na terenach wschodniośródziemnomorskich w okresie późnego średniowiecza. Podczas badań skoncentrowano się na okresie, który nastąpił po upadku Królestwa Jerozolimskiego, od roku 1187 do roku 1669, kiedy to Imperium Osmańskie podbiło Kretę.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych ram metodologicznych uczestnicy projektu TIEM odeszli od badania pojedynczych budowli i grup budynków. Zamiast tego postanowili zgłębić aspekt pejzaży architektonicznych, by nakreślić wyraźniejszy obraz dziedzictwa architektonicznego regionu wschodniośródziemnomorskiego. W badanym okresie wyspy tego regionu przekształciły się w jednostki społeczno-polityczne łączące Wschód z Zachodem, a Chios, Kreta, Cypr i Rodos stały się europejskimi bramami na Wschód. Prace zespołu projektu koncentrowały się na sieciach i systemach architektonicznych połączonych przez wspólne zasady ideologiczne, wierzenia religijne, szlaki handlowe oraz cele polityczne. Zbadano na przykład wygląd fortyfikacji ufundowanych przez Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana. Pejzaże te świadczą o świadomej budowie symbolicznego obrazu społeczeństwa zaangażowanego w wysiłek związany z trwającymi wówczas wyprawami krzyżowymi. Systematyczne badania nad bizantyjskimi klasztorami na Cyprze wskazują na zastosowanie przez Cesarstwo Bizantyjskie zaawansowanych strategii kulturowych, które umożliwiały utrzymywanie przez społeczności klasztorne bliskich związków z lokalnymi mieszkańcami. Wyniki badań prezentowane były w artykułach i podczas wykładów naukowych, a także podczas międzynarodowych spotkań. Prace prowadzone w ramach projektu TIEM zyskały uznanie, które poparto zaproszeniem do udziału w projekcie Archmap. Archmap to inicjatywa poświęcona utworzeniu cyfrowej platformy online oraz opartego na mapach zaplecza dla badań z zakresu architektury i archeologii. W związku z tym badania prowadzone w ramach projektu TIEM będą kontynuowane, a ich zakres zostanie rozszerzony w ramach międzynarodowej współpracy na wysokim szczeblu. Prace i wyniki zespołu projektu TIEM utorowały również drogę do współpracy z organizacjami archeologicznymi w Grecji i na Cyprze. Powiązane z projektem inicjatywy są niezwykle korzystne dla turystyki edukacyjnej oraz dla działań związanych z ochroną i zarządzaniem dziedzictwem kulturowym regionu wschodniośródziemnomorskiego.

Słowa kluczowe

Tożsamość kulturowa, wschodniośródziemnomorski, pejzaż architektoniczny, archeologia, dziedzictwo kulturowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania