Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
A longitudinal multilevel investigation of the influence of top management team, board of directors and CEO characteristics on firm strategy and performance of European MNCs

Article Category

Article available in the following languages:

Korzyści, jakie daje różnorodność w kadrze kierowniczej wyższego szczebla

Skład kadry kierowniczej i zarządu wpływa na kondycję całej korporacji wielonarodowej (MNC). Ale czego lub kogo dokładnie potrzeba, by stworzyć najbardziej skuteczną kadrę kierowniczą i zarząd?

Aby zbadać tę kwestię, w ramach projektu GOVMNC naukowcy z Kopenhaskiej Szkoły Biznesu, we współpracy z Komisją Europejską, przeanalizowali krajobraz biznesowy. W pierwszej fazie projektu badano zdolność TMT do radzenia sobie z problemami w kontekście międzynarodowym. Wyniki tych badań wskazują, że zróżnicowanie narodowe kadry zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu firmy. Ta pozytywna korelacja jest bardziej widoczna w przypadku zespołów o dłuższym stażu wspólnej pracy, większym stopniu internacjonalizacji i hojniej wynagradzanych. Znaczenie zagranicznego pochodzenia menedżerów jest odmienne od znaczenia ich doświadczeń międzynarodowych. Dokładnej mówiąc, zróżnicowane pod względem narodowym TMT częściej tworzą alianse strategiczne, podczas gdy zespoły o międzynarodowym doświadczeniu są bardziej skłonne do ekspansji na nowe rynki oraz do dokonywania fuzji i przejęć w innych krajach. Jeśli chodzi o toczące się w UE dyskusje na temat kobiet w zarządach spółek, badanie pokazuje, że obecność kobiet w gremiach kierowniczych przyczynia się do zmniejszenia konfliktów w obrębie zarządów i zwiększenia aktywności rozwojowej oraz wpływa na kształt decyzji podejmowanych przez zarząd. Skala tego wpływu zależy od doświadczenia zawodowego danej kobiety oraz, co jeszcze ciekawsze, jej osobistych wartości. Kobiety mogą wpływać na proces podejmowania decyzji przez radę oraz na jej skuteczność. Wpływ kobiet na kierowniczych stanowiskach zmniejsza się jednak, gdy są one uważane za członków o odmiennym statusie. Omawiane badanie dostarcza konkretnych dowodów potwierdzających miejsce kobiet i osób z zagranicy na wyższych stanowiskach w UE. Projekt GOVMNC wskazuje, że różnorodność pod względem płci sprzyja zwiększeniu efektywności rady, natomiast różnorodność pod względem narodowości przyczynia się do poprawy wyników spółki.