European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-27

Climate Change, Water and Productivity in the Mediterranean: Capacity Building for Geospatial Modelling

Article Category

Article available in the following languages:

Zmiana klimatu we wschodnim regionie Morza Śródziemnego

W położonym na granicy klimatu morskiego i kontynentalnego turecki region wschodniego Morza Śródziemnego występują zarówno wysokiego góry, jak i rozległe, na wpół pustynne równiny. Naukowcy określili najlepsze strategie umożliwiające powstrzymanie niszczenia miejscowych ekosystemów.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W ramach projektu CLIMED badano cykle hydrologiczne i biochemiczne, aby określić zależność między zmianą klimatu a produktywnością ekosystemów. Uczeni wykorzystali dane z teledetekcji, systemów informacji geograficznej (GIS) oraz modeli symulacyjnych, aby ocenić zmiany ekologiczne zachodzące w czasie i przestrzeni w większej skali. Przygotowano modele aktualnej i przyszłej dynamiki produktywności pierwotnej netto (NPP) oraz hydrologii dorzecza rzeki Seyhan na wschodnim wybrzeżu Turcji. Celem projektu CLIMED było opracowanie szczegółowego studium przypadku, łączącego hydrologię oraz strukturę i funkcję roślinności w górskich zlewiskach Morza Śródziemnego. Partnerzy projektu przygotowali dwa zestawy narzędzi opartych na technologiach geoprzestrzennych i umożliwiających badanie zmiany klimatu. W regionie Morza Śródziemnego, w którym zasoby są ograniczone, szczególnie poważnym problemem jest brak wody. Pierwszy zestaw narzędzi poświęcony był zmianie klimatu i gospodarce wodnej i umożliwiał modelowanie dynamiki wody oraz substancji rozpuszczonych i erozji w oparciu o analizę GIS i teledetekcję. Druga grupa narzędzi łączyła zmianę klimatu z produktywnością ekosystemów poprzez obliczanie i analizowanie wykorzystania gruntów, a także gromadzenie danych na temat klimatu, gleb i biologii. Obliczono także budżety węgla i azotu oraz przeprowadzono symulacje wzrostu temperatur. Uzyskano dane z 45 stacji klimatycznych na badanym obszarze i zastosowano je do regionalnego modelu klimatu na rok 2070. Model wykorzystano do przewidzenia opadów, parowania i odpływów. Określono także miesięczny przepływ NPP, definiowany jako wychwytywanie dwutlenku węgla netto przez roślinność. W ramach projektu CLIMED rozwijano także potencjał badawczy poprzez wymiany dla młodych naukowców. Pozwoliło to na nawiązanie cennej współpracy między zespołami zajmującymi się hydrologią i teledetekcją z Anglii, Niemiec, Turcji i USA. Narzędzia opracowano w projekcie CLIMED pomogą zatem lepiej zrozumieć następstwa zmiany klimatu dla ekosystemów we wschodnim regionie Morza Śródziemnego.

Słowa kluczowe

Zmiana klimatu, wschodnie regiony Morza Śródziemnego, hydrologiczne, cykle biochemiczne, produktywność ekosystemu, zmiany ekologiczne, produktywność pierwotna netto, hydrologia, struktura roślinności, technologie geoprzestrzenne, gospodarka wodna, model k

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania