European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Initial Training Network in Nanoscale Semiconductor Spintronics

Article Category

Article available in the following languages:

Szkolenia sieciowe w zakresie spintroniki

Dzięki projektowaniu urządzeń z półprzewodnikami spinowymi można znacznie zwiększyć szybkość i moc urządzeń w stosunku do tradycyjnych urządzeń elektronicznych. Członkowie wspieranej przez UE sieci pomagają młodym naukowcom nabywać umiejętności potrzebne do projektowania i wdrażania takich systemów.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Gdy efekty skali osiągają swoje podstawowe granice i wzrasta zapotrzebowanie na wydajne rozwiązania, nowatorskie technologie będą niezbędne do tworzenia urządzeń elektronicznych. Przy wsparciu z siódmego programu ramowego UE (7PR) projekt "Initial training network in nanoscale semiconductor spintronics" (SEMISPINNET) miał na celu przekazanie młodym naukowcom i przyszłym liderom nauki umiejętności i wiedzy fachowej w zakresie spintroniki półprzewodnikowej i nanospintroniki. Poprzez sieć początkowych szkoleń, początkujących naukowców zaangażowano w szereg tematów. Należą do nich podstawy nanospintroniki, rozwój i właściwości małych systemów magnetycznych oraz istotne projektowanie i modelowanie zjawisk transportu spinu i orbity spinowej. Ostatecznym celem było opracowanie prototypowych zastosowań do kontroli temperatury pomieszczeń z wykorzystaniem spintroniki półprzewodnikowej i nanospintroniki. Wyznaczeni naukowcy pracowali w instytucji przyjmującej jednego z partnerów sieci. Tam prowadzili projekt badawczy związany z co najmniej jednym głównym tematem SEMISPINNET oraz przechodzili szkolenie w zakresie umiejętności uzupełniających. Zasadnicze znaczenie miało to, że młodzi naukowcy spędzali czas w partnerskich laboratoriach, współpracując w zakresie badań, nabywając nowe umiejętności oraz poznając nowe otoczenie pracy. Dzięki temu zwiększała się mobilność i doświadczenie naukowców oraz poprawiały się powiązania między grupami badawczymi. Sieciowa współpraca badawcza doprowadziła do kilku istotnych przełomów. Naukowcy przedstawili zjawiska spintroniczne, które mogą mieć istotne znaczenie technologiczne, na przykład elektrycznie sterowany magnetyzm, dynamikę wiru magnetycznego oraz wtryski spinu. Ponadto zaprojektowano nowe materiały, w tym topologiczne izolatory krystaliczne i półprzewodniki antyferromagnetyczne. W ramach SEMISPINNET opracowano trzy wnioski patentowe. Wyniki projektu rozpowszechniano w czasopismach, na konferencjach i w czasie warsztatów.

Słowa kluczowe

Spintronika półprzewodnikowa, sieć szkoleń początkowych, nanospintronika, transport spinu, prototyp, magnetyzm, dynamika wiru, wtrysk spinu, izolatory, antyferromagnetyk

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania