Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Advanced Visual Optics

Article Category

Article available in the following languages:

Spojrzenie na krótkowzroczność i starzenie się oka

Miopia, zwana też krótkowzrocznością, jest popularnym problemem. Niniejsze badanie jest poświęcone nowym narzędziom do badania krótkowzroczności i zmian w oku, zachodzących podczas starzenia.

Projekt "Advanced visual optics" (ADV VISUAL OPTICS) rozpoczął się od postawienia hipotezy, że brzeżny współczynnik załamania soczewki, który jest wiązany z krótkowzrocznością, jest spowodowany przez rozrost i wydłużenie siatkówki. Aby zbadać tę hipotezę wszczepiono soczewki pacjentom z krajów azjatyckich. Ku zaskoczeniu badaczy eksperyment nie poprawił brzeżnego współczynnika załamania. Te wyniki sugerują, że zuniformizowane podejście do krótkowzroczności nie jest skuteczne. Każdy pacjent powinien być badany pod kątem spersonalizowanego leczenia. Aby bardziej skutecznie pozyskiwać dane o wysokiej jakości, zespół opracował nowy brzeżny czujnik Hartmanna-Shacka. Następnie badacze zastosowali soczewki wewnątrzgałkowe i pacjentów po chirurgicznym leczeniu zaćmy. To podejście przyniosło częściowy sukces, co sugeruje, że lepiej opracowane soczewki wewnątrzgałkowe w brzeżnej części mogą poprawić widzenie. Druga faza projektu poświęcona była badaniu starzenia oka. Oprócz struktury oka naukowcy badali inną zmienną: wyrównanie optyczne. Wyniki sugerują, że zmiany geometryczne kryształowych soczewek prowadziły do aberracji struktury oka, ograniczającej jest zdolność do kompensacji. Wyrównanie optyczne pozostało jednak niezmienne. Badano następnie starczowzroczność — typową chorobę wzroku osób starszych, która polega na zmniejszeniu elastyczności soczewek oka. Zespół projektu opracował nowe narzędzie, które wykazało, że stabilność mechaniczna oka ulega zmniejszeniu wraz z wiekiem. Zespół planuje wykorzystać to zjawisko w przyszłych badaniach. Badanie wskazało na zapotrzebowanie na spersonalizowane podejście do leczenia krótkowzroczności. Stwierdzono ponadto, że dla lepszego zrozumienia procesów starzenia w oku, konieczne są badania z udziałem dzieci i niemowląt. Takie podejście umożliwi prawdziwe zgłębienie procesów zachodzących w ludzkim oku w ciągu całego życia.

Słowa kluczowe

Miopia, starzenie, krótkowzroczność, optyka wzroku, brzeżny współczynnik załamania, siatkówka, soczewka wewnątrzgałkowa, wyrównanie optyczne, starczowzroczność

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania