Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Accelerated myocardial perfusion, metabolic and contractile cardiovascular magnetic resonance imaging

Article Category

Article available in the following languages:

Lepsze obrazowanie metabolizmu serca

Choroby sercowo-naczyniowe są nadal jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie i stanowią ogromne obciążenie ekonomiczne dla służby zdrowia. Naukowcy korzystający z środków finansowych UE pracują nad zoptymalizowaniem obrazowania metodą rezonansu magnetycznego w zastosowaniach kardiologicznych do wczesnego wykrywania i leczenia chorób układu krążenia i uzyskiwania lepszych wyników terapii.

Zdrowie icon Zdrowie

W tej metodzie obrazowania można uwidocznić żywotność mięśnia sercowego, perfuzję (zapatrzenie w krew) i kurczliwość. Metody korzystające z hiperpolaryzacji pozwalają wykrywać substraty metaboliczne w sercu, takie jak wysokoenergetyczne fosforany (np. pirogronianu). Hiperpolaryzacja jest techniką, w której natężenie sygnału z wyznakowanego węglem 13C wykrywane jest w celu szacowania w czasie rzeczywistym, czy metabolizm jest prawidłowy czy nie. Problemem jest jednak krótkie trwanie hiperpolaryzacji. W związku z tym konieczna jest duża wydajność skanowania i duża liczba klatek w jednostce czasu. Podczas projektu ACCELCMR pracowano nad stworzeniem i udoskonaleniem obrazowania metabolicznego serca in vivo poprzez przyspieszenie działania skanerów do MR w zastosowaniach kardiologicznych i zwiększenie skuteczności hiperpolaryzacji z użyciem węgla 13 (13C). Polepszone wyniki polaryzacji wyznakowanego 13C pirogronianu umożliwiły skuteczniejsze wykrywanie. Techniki przyspieszonego obrazowania udało się z powodzeniem opracować, udoskonalić i przetestować. Wyniki przy zoptymalizowanym próbkowaniu sygnału przekładają się na większą szybkość i rozdzielczość obrazowania perfuzji, metabolizmu i czynności skurczowych. Obrazowanie metaboliczne dostarczy niezrównanych danych nieinwazyjnych na temat mechanizmów mających miejsce podczas chorób serca, w których dopływ tlenu jest ograniczony lub następuje uszkodzenie, gdy przepływ krwi jest przywrócony. Dalsze badania nad optymalizacją sprzętu mogą przyczynić się do pogłębienia wiedzy na temat metabolicznych uszkodzeń serca. Mogłoby to zwiększyć skuteczność leczenia chorób sercowo-naczyniowych, ograniczając związaną z nimi śmiertelność oraz poprawiając wyniki pacjentów i jakość życia.

Słowa kluczowe

Choroba sercowo-naczyniowa, obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, mięsień sercowy, hiperpolaryzacja, substraty metaboliczne, pirogronian, węgiel 13, uszkodzenie poreperfuzyjne, zaburzenia metabolizmu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania