European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

TOWARDS THE ESTABLISHMENT OF A FRAMEWORK IN MALARIA BETWEEN THE AMRN AND EVIMALAR

Article Category

Article available in the following languages:

Integracja światowych badań nad malarią

Malaria to szeroko rozprzestrzeniona choroba pasożytnicza przenoszona przez komary, która jest przyczyną śmierci milionów ludzi na całym świecie. Z racji braku skutecznych szczepień i wzrastającej lekooporności konieczne jest zintegrowanie międzynarodowych badań nad malarią, aby znaleźć innowacyjne rozwiązania tego problemu.

Zdrowie icon Zdrowie

Finansowany przez UE projekt OZMALNET (Towards the establishment of a framework in malaria between the AMRN and EVIMALAR) pozwolił zorganizować sieć doskonałości: European Virtual Institute for Malaria Research (EVIMALAR). Równocześnie, australijska sieć badań nad malarią (AMRN) przeznaczyła środki finansowe dla swoich badaczy za granicą w ramach inicjatywy OZEMALAR (Australia – Europe Malaria Research Cooperation). Wspólnie EVIMALAR i AMRN ułatwiły zacieśnienie współpracy w badaniach nad malarią poprzez wymiany pracownicze pomiędzy instytutami w Australii i Unii Europejskiej. Projekt EVIMALAR stanowi platformę prawniczą, łączącą oba regiony i umożliwiającą wzajemną pomoc finansową i wymianę dla początkujących naukowców w ramach sieci OZMALNET i OZEMALAR. Z powodzeniem ukończono kilka wymian dla początkujących naukowców między wiodącymi instytutami badań nad malarią z Australii i Europy. Początkujący naukowcy dokonali przełomowych badań i poznali innowacyjne techniki, które będą użyteczne podczas dalszych prac badawczych. Wymiana ekspertów w dziedzinie badań nad zarodźcami malarii i wyników badań pomiędzy Europą i Australią pomoże zintegrować badania i usprawnić wymianę wiedzy. Pasożyty malaryczne w formie merozoitów wnikają z wątroby ludzkiego gospodarza do krwiobiegu, gdzie atakują czerwone krwinki. Jeden z początkujących naukowców z europejskiego instytutu korzystał z innowacyjnej metody oczyszczania merozoitów, opracowanej w australijskim laboratorium. Obrazowanie oczyszczonych merozoitów powinno pomóc w dostarczeniu dokładniejszych danych o patogenezie tej choroby. Co więcej, inni początkujący naukowcy uczestniczący w wymianie uczyli się różnych technik i metod stosowanych w biochemii, w tym analizy metabolomicznej. Scharakteryzowanie ważnych białek zarodźców malarii, takich jak PfGEXP i koronina, otworzy nowe możliwości tworzenia terapii i szczepionek. Działania w ramach projektu wzmocniły sieci badawcze i więzi pomiędzy Australią i Europą. Powinno to promować dalszą współpracę badawczą i kariery początkujących naukowców, umożliwiając wymianę wiedzy i bardziej skoordynowane, ogólnoświatowe prace badawcze skierowane przeciw temu zabójczemu pasożytowi. Zintegrowane inicjatywy badawcze zaowocują opracowaniem innowacyjnych leków i szczepionek przeciwko malarii oraz innymi skutecznymi strategiami zwalczania tej choroby.

Słowa kluczowe

Badania nad malarią, OZMALNET, EVIMALAR, OZEMALAR, wymiana dla początkujących naukowców, oczyszczanie merozoitów, szczepionka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania