European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Nutrient removal and value added product formation from wastes via struvite precipitation

Article Category

Article available in the following languages:

Wytrącanie struwitu w strumieniach odpadów

Naukowcy poddali badaniom możliwość odzyskiwania cennych pierwiastków z beztlenowej fermentacji odpadów z gospodarstw rolnych i fabryk.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Struwit to kryształ, który może się formować samoczynnie w ramach przemysłowych procesów odzyskiwania, takich jak fermentacja beztlenowa. Kryształ ten stanowi obiecujący sposób odzyskiwania fosforu, magnezu i azotu z tych strumieni odpadów. Finansowany ze środków UE projekt "Nutrient removal and value added product formation from wastes via struvite precipitation" (STRUVITE) przyjął za cel zbadanie możliwości zastosowania techniki wytrącania struwitu w beztlenowej fermentacji odpadów rolniczych i przemysłowych. W projekcie STRUVITE odkryto, że mieszanka odpadów drobiowych i osadu ściekowego zmniejszała efektywność wytrącania się struwitu. Nadmiar magnezu również obniżał tempo tworzenia się tego kryształu. Natomiast zastosowanie kwasu w celu rozpuszczenia fosforu poprawiało strącanie się struwitu. Proces ten charakteryzował się szczególną efektywnością w przypadku odzyskiwania fosforu po dodaniu magnezu w odpowiednim stężeniu. Zespół projektowy stwierdził, że stosowanie ścieków w formie zarówno płynnej, jak i stałej stanowi najlepszą metodę wytrącania struwitu w środowisku beztlenowej fermentacji. Technologia ta może potencjalnie stanowić dobre źródło nawozów opartych na struwicie i jednocześnie zapewniać zrównoważony sposób odzyskiwania minerałów ze strumieni odpadów.

Słowa kluczowe

Wytrącanie struwitu, strumień odpadów, fermentacja beztlenowa, usuwanie składników odżywczych, fosfor, magnez, azot, odzyskiwanie minerałów

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania