Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
Migration and Citizenship in Western Europe: A History

Article Category

Article available in the following languages:

Jak migracja wpływa na obywatelstwo?

Przeprowadzone niedawno badanie dostarcza nowych informacji na temat wpływu migracji na polityki dotyczące obywatelstwa w krajach, które odegrały wiodącą rolę w założeniu UE.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Migration and citizenship in western Europe: a history" (MICITHISEN) połączono historię z naukami społecznymi, aby w sposób nowatorski zbadać kwestie obywatelstwa i narodowości. Badania koncentrowały się w szczególności na mobilności ludzi i obywatelstwie i obejmowały okres od XIX w. do lat 90. XX w. Wykorzystano dotychczasowe badania porównawcze z dziedziny politologii, analizując w każdym z krajów trendy historyczne dotyczące tradycji narodowościowych i prawnych. Oceniono wpływ zarówno emigracji, jak i migracji wewnętrznej na polityki na rzecz obywatelstwa w tych krajach. Te tak potrzebne analizy historyczne objęły Niemcy, Irlandię, Francję, Włochy i Zjednoczone Królestwo. Celem było zbadanie, w jaki sposób państwa strategicznie planują i organizują mobilność ludności w reakcji na wyzwania związane ze zglobalizowanym rynkiem. Przemiany historyczne w tych państwach są w dużej mierze porównywalne, gdyż we wszystkich nich istnieją długie tradycje konsolidacji i budowy tożsamości narodowej w odniesieniu do mobilności ludności. W badaniu wykorzystano teorie opisujące historyczne dane i analizy oraz podstawowe źródła z krajowych archiwów i statystyk rządowych. Uczestnikom projektu MICITHISEN udało się rozwinąć badania w dziedzinach powiązanych z teorią polityczną i historią, stosunkami międzynarodowymi, obywatelstwem i analizami ruchów migracyjnych. Inicjatywa ta przyczyniła się do lepszego poznania kultur politycznych i tradycji prawnych będących podwalinami obywatelstwa w Europie. Wyniki badań dostarczają nowych wiadomości na temat rozwoju teorii suwerenności i obywatelstwa, nacjonalizmu oraz imperializmu. Niosą też ze sobą implikacje dla takich dziedzin, jak ochrona granic UE, napływ imigrantów, systemy dobrobytu czy rynek pracy.

Słowa kluczowe

Migracja, obywatelstwo, historia, nauki społeczne, narodowość, mobilność ludzi, obywatele, nauki polityczne, tożsamości narodowe, stosunki międzynarodowe, badania nad migracją

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania