European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The formation, preservation and lithification of low viscosity magma pyroclasts

Article Category

Article available in the following languages:

Zachowanie się magmy o małej lepkości

Eksplozywne erupcje wulkaniczne powodują powstawanie piroklastycznych osadów magmowych. W ramach projektu finansowanego ze środków UE badano zachowanie się magmy o małej lepkości.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Zespół tego projektu, noszącego nazwę "The formation, preservation and lithification of low viscosity magma pyroclasts" (PYROCLASTS), skupiał się na magmie charakteryzującej się małą lepkością. Do niedawna istniało niewiele badań na ten temat. Magma o małej lepkości najczęściej składa się z materiału noszącego nazwę kimberlitu. Piroklastyczne osady kimberlitowej różnią się od innych skał piroklastycznych pod trzema względami. Mają one mało niewielkich wypełnionych cieczą pęcherzyków lub nie mają ich żadnych. Najczęściej mają kształt kulisty i nierzadko zawierają kryształy wolne. Uczestnicy projektu PYROCLASTS badali zachowanie się tej magmy podczas erupcji eksplozywnych. Przyjrzeli się także, w jaki sposób ulega ona fragmentacji i jakie procesy zachodzą, gdy znajduje się w powietrzu. Badano też, co wpływa na jej ostateczną strukturę. Badania obejmowały zarówno prace terenowe, jak i doświadczalne. Badano zdolność stopionego kimberlitu do wytwarzania szklistego popiołu, a także formowanie się małych, twardy kropelek nazywanych "łezkami Pelego". Są one zbudowane z bazaltu. Projekt został już zakończony, ale nadal prowadzone są badania nad rozpadem cieczy wulkanicznych i tworzeniem z nich kropelek oraz wpływem lepkości i prędkości wyrzutu na ten proces. Omawiane prace dostarczyły ciekawych informacji. Na przykład, wiadomo teraz, że piroklastyczny bazalt posiada gładką, lśniącą powierzchnię niepoprzecinaną pęcherzykami. Ich kształt ulega przemianie od nieregularnej bryły przez łezki po kulki. W procesie tym ich rozmiar ulega zmniejszeniu. Omawiane badanie ma duże znaczenie dla poznania składu Ziemi. Znajomość materiałów piroklastycznych o małej lepkości powinno pomóc naukowcom w przewidywaniu niektórych następstw eksplozywnych erupcji wulkanicznych.

Słowa kluczowe

Magma o małej lepkości, magma, erupcja wulkaniczna, osady piroklastyczne, lityfikacja, mała lepkość, magmowo-piroklastyczny, kimberlit, prędkość wyrzutu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania