European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-28

Analysis of workers exposure to electromagnetic fields (EMF) from welding and NDT processes, guidelines for risk assessment and development of risk assessment web based application

Article Category

Article available in the following languages:

Zoptymalizowane narzędzia do oceny narażenia pracowników na promieniowanie elektromagnetyczne

Zapewnienie bezpieczeństwa pracowników to jeden z priorytetów sektora produkcji. Kluczowe znaczenie dla realizacji tego celu ma dostarczenie prostych, szybkich i wykonalnych metod oceny ryzyka, minimalizujących wpływ na cykle pracy w scenariuszach produkcji o dużych wymogach i prowadzonej w sposób ciągły.Dlatego opracowano narzędzie dla oceny ryzyka narażenia na pola elektromagnetyczne (EMF) w scenariuszach spawania i badania nieniszczącego (NDT). Niniejszy projekt, rozwijany w ramach inicjatywy UE, powinien przyczynić się do podniesienia konkurencyjności branży produkcyjnej oraz pomóc jej spełnić najsurowsze rygory bezpieczeństwa.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Dyrektywa dotycząca czynników fizycznych wprowadza środki zachęcające do poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników w całej UE. W szczególności odnosi się ona do narażenia pracowników na ryzyko związane z EMF. Państwa członkowskie mają czas do lipca 2016 r., by wprowadzić wszelkie przepisy ustawowe, wykonawcze i/lub administracyjne potrzebne do spełnienia wymogów dyrektywy. Założeniem finansowanego ze środków UE projektu EMFWELD (Analysis of workers exposure to electromagnetic fields (EMF) from welding and NDT processes, guidelines for risk assessment and development of risk assessment web based application) jest znaczące zmniejszenie kosztów spełnienia tych wymogów przez małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP). Zespół projektu EMFWELD przeanalizował narażenie pracowników na EMF ze strony procesów spawania i nieniszczącej kontroli. W niektórych procesach spawania i NDT wykorzystywane są stosunkowo duże prądy, wytwarzające silne pola magnetyczne wokół kabli, elementów obrabianych i elektrod. Przygotowano też wytyczne dla oceny ryzyka oraz modelowano i symulowano wpływ EMF na użytkowników. Partnerzy projektu stworzyli aplikacje internetowe do oceny ryzyka, zapewniające pomoc i wsparcie dla MŚP. Ten zestaw narzędzi oblicza i ocenia narażenie pracowników na EMF, dostarczając łatwych w użyciu, wiarygodnych i możliwych do przełożenia na działania informacji o ryzykach w działających maszynach. Określa on poziomy ryzyka oraz to, czy przewidywane jest narażenie poniżej, czy też powyżej limitu nałożonego przez dyrektywę. Narzędzie opiera się na bazie danych o kształtach fal magnetycznych, zawierającej ponad 900 pozycji, ponad 100 map pól magnetycznych i 100 scenariuszy modelowania. Projekt EMFWELD przyczynił się do lepszego zrozumienia EMF w różnych procesach spawania i kontroli oraz do zmniejszenia kosztów oceny narażenia. Wykorzystując jasne wskazówki i wsparcie przez narzędzie do oceny ryzyka ze strony EMF, MŚP będą bardziej konkurencyjne przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa.

Słowa kluczowe

Narażenie, pole elektromagnetyczne, ocena ryzyka, spawanie, badanie nieniszczące

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania